راهنمایی برای خبرنگاران افغانستان

در روزهای نخست پس از سقوط جمهوریت تعدادی از خبرنگاران به همکاری حکومت‌ها و نهادهای بین‌المللی، افغانستان را ترک کردند. هیچ تردیدی نیست که شماری نیز از شرایط اضطراری موجود سوء استفاده کردند و به اسم «خبرنگار» افغانستان را ترک کردند. اکنون شمار زیادی از خبرنگاران واقعی در افغانستان گیر مانده‌اند و در تقلای خروج از این کشور هستند. آیا کشورها و سازمان‌های بین‌المللی، کماکان برای خروج خبرنگاران برنامه‌ای دارند؟ کدام سازمان‌ها؟ کدام کشورها؟ چگونه؟ در ادامه‌ی این یادداشت تلاش می‌کنم تا عملی‌ترین راه حل‌ها را بیان کنم.

در ابتدا، خبرنگارانی که قصد خارج شدن از افغانستان را دارند، باید بپذیرند که با گذشت زمان، اکنون شرایط خروج بسیار دشوارتر شده است. دلیل آن، عدم همکاری نهادهای حامی خبرنگاران نیست، بلکه دولت‌ها تحت عوامل چون افکار عمومی، اقتصاد و حتا تکمیل ظرفیت پذیرش مهاجر غیره … روند پذیرش را متوقف ساخته اند.

به این ترتیب، خبرنگارانی که پس از این قصد خروج از افغانستان را دارند، باید صبور و محتاط باشند. خروج از افغانستان به سمت یکی از کشورهای همسایه برای درخواست تخلیه اشتباه است. مقامات محلی، صلاحیت رد یا پذیرش کسی را ندارند. همه هماهنگی‌ها توسط کارمندان محلی با مسوولان دولتی به ویژه وزارت‌های خارجه دولت‌ها صورت می‌گیرد.

در ابتدا، نهادهایی که در این زمینه می‌توانند؛ شما را کمک کنند را معرفی می‌کنم و در ادامه خواهم نوشت که شما باید چه چیزهایی را به آن‌ها ارسال کنید.

نکته مهم: اگر این متن توسط افراد دیگری کاپی و بدون لینک اصلی، یعنی (wpayman.com) در شبکه‌های اجتماعی منتشر شود، من مسوولیت تغییر آدرس‌های ایمیل یا لینک‌ها و فورم‌ها را نمی‌پذیرم.


اگر هنوز پروفایل، CV یا یک متن خوب برای نوشتن یک ایمیل موثر و نهایی که جهت خروج کمک می‌کنند، آماده نکرده‌اید، لطفا ابتدا لینک زیر  مطالعه کنید ! در غیر آن به مطالعه همین صفحه ادامه دهید.


چگونه یک ایمیل تأثیرگذار برای تقاضای انتقال از افغانستان بنویسیم؟


 • به کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران ایمیل بزنید !

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران یکی از نهادهایی است که در این زمینه می‌تواند به خبرنگاران افغان کمک کند. اما یادتان باشد و دوباره تأکید می‌کنم که هر نوع کمک و همکاری این نهادها منوط به همکاری دولت‌هاست و به صورت مستقلانه، هیچ یک از این نهادها توانایی خارج ساختن خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای را ندارند.

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران یک سازمان مستقل و غیرانتفاعی است که آزادی مطبوعات را در سراسر جهان ترویج می‌کند و تأکید دارد که از حق خبرنگاران برای گزارش ایمن اخبار و بدون ترس از انتقام دفاع می‌کند.

CPJ متشکل از حدود 40 کارشناس در سراسر جهان است که دفتر مرکزی آن در شهر نیویارک ایالات متحده امریکا است.

کار CPJ بر اساس تحقیقات آن است که تصویری جهانی از موانع در برابر مطبوعات آزاد در سراسر جهان ارائه می دهد. کارکنان تحقیقاتی CPJ هر سال صدها حمله به مطبوعات را مستند می کنند.

راه‌های ارتباطی با CPJ

ایمیل: [email protected]

شماره تماس: +1 (212) 465-1004

شماره فکس: +1 (212) 465-9568

لینک: فورم ارسال نامه به صورت مستقیم


 • به فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران ایمیل بزنید !

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران یا به طور مختصر «آی اف جی» (IFJ) بزرگترین سازمان دربرگیرنده روزنامه‌نگاران در جهان است. در حال حاضر این فدراسیون نماینده بیش از ۶۰۰ هزار روزنامه‌نگار عضو این نهاد مدنی در بیش از ۱۴۰ کشور جهان است. – فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران سازمانی است که سخنگوی روزنامه‌نگاران در سازمان ملل متحد و همچنین جنبش بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری می‌باشد.

ایمیل: [email protected]

ایمیل بخش انگلیسی:  [email protected]

شماره تماس: +32 (0)2 235 22 00


 • از نهاد و سایت «متحدان ما را تخلیه کنید» کمک بخواهید !

نهاد غیر انتفاعی «متحدان ما را تخلیه کنید»، ائتلافی از سازمان‌های حقوق بشری و پناهجوی است که برای تخلیه، استقبال و حمایت از اسکان مجدد شهروندان تحت خطر افغانستان، تا حد امکان کار می‌کند.

ائتلاف متحدان ما را تخلیه کنید، خبرنگاران افغانستان را نیز کمک می‌کند تا به صورت امن از افغانستان خارج شوند. این ائتلاف در اپریل 2021 تشکیل شد.

این وبسایت، فایل پی‌دی‌افی را به زبان‌های فارسی و پشتو درباره چگونگی سهولت برای تخلیه برای اتباع افغانستان و عراق، آماده ساخته است. این فایل‌های پی‌دی‌اف را از لینک‌هایی که در ادامه معرفی می‌کنم، دانلود کنید. در داخل این فایل، آدرس‌ها و لینک‌هایی در مورد چگونگی دریافت ویزای SIV ایالات متحده امریکا درج شده است.

دریافت فایل PDF به زبان فارسی 

دریافت فایل PDF به زبان پشتو


 • به نهاد «حقوق بشر اول» ایمیل بزنید !

این نهاد توسط جان مک کین سناتور امریکایی، حمایت می‌شود. این نهاد یک فورم را آماده ساخته تا اطلاعات خود را از طریق آن، با نهاد متذکره شریک سازید.

در این فورم توضیح داده شده است که «از این لیست برای قرار دادن اطلاعات افرادی که نیاز به تخلیه از افغانستان دارند استفاده کنید. تا آنجا که ممکن است اطلاعات را درج کنید. خانه‌پوری این فورک، تخلیه را تضمین نمی‌کند. این لیست برای ارجاع متقابل نیاز به دولت ایالات متحده تحویل داده می شود.»

برای خانه پوری این فورم اگر وارد نیستید و مشکل دارید، لطفا به ما تماس نگیرید، زیرا باید از طریق Gmail به هسته فورم اتصال پیدا کنید. لطفا یک فرد متخصص و قابل اعتماد را پیدا کنید و از او کمک بگیرید.

نکته: غیر از خبرنگاران – سایر کسانی که اسناد کافی دارند، نیز می توانند در این فورم، شرکت کنند.

برای انتقال به فورم، روی این لینک کنید

برای دسترسی به این فورم، روی همین لینک کنید.

البته این نهاد توضیح داده است که برای تماس اضطراری نیز، به این آدرس ایمیل بفرستید: [email protected]


 • با نهاد «مطبوعات آزاد نامحدود» تماس بگیرید !

این نهاد که مرکزیت آن در هالند است، در زمینه حمایت از خبرنگاران در سرتاسر جهان فعالیت دارد.

ایمیل: [email protected] و [email protected]

شماره تماس: +31 20 8000 400


 • به سازمان «پشتیبانی رسانه ای بین المللی یا IMS» نامه بفرستید !

نهاد IMS  در اصل برای آزادی مطبوعات در جهان و ایجاد شرایط امن‌تر و بهتر و قوانین سالم‌تر برای رسانه‌های محلی تحت تأثیر درگیری‌ها و انتقال سیاسی کار می‌کند. مرکزیت این نهاد در دنمارک است.

IMS از سال 2001 در افغانستان فعال بوده و دسترسی به رسانه های آزاد و مستقل را در کنار چالش اصلی بهبود امنیت خبرنگاران افغان ترویج می کند. این نهاد گفته که با تحولات اخیر در افغانستان، در زمینه وضعیت خبرنگاران و رسانه ها در افغانستان بسیار جدی است. این نهاد اکنون در زمینه با کمیته مصوونیت خبرنگاران نیز از نزدیک همکاری می‌کند.

ایمیل: [email protected]

شماره های تماس: 004588327000 ، 004588327000


 • با بنیاد بین المللی رسانه زنان به تماس شوید. ویژه بانوان خبرنگار

تلاش‌های امدادی در افغانستان برای حمایت از زنان کارکنان رسانه و افراد وابسته نهادهای رسانه‌ای. بانوان خبرنگاران می توانند از این نهادها طلب همکاری کنند.

ایمیل: [email protected]

شماره تماس (+1) 202-496-1992

 


 • با سازمان خبرنگاران بدون مرز یا RSF تماس بگیرید !

گزارش‌گران بدون مرز یا گزارش‌گران بی سرحد (RSF) انجمنی جهانی در دفاع از آزادی اطلاع رسانی بر مبنای اصل ١٩ اعلامیه جهانی حقوق بشر است. این سازمان در ژوئن ۱٩٨٥ در فرانسه تاسیس شد و به شکل روزمره برای آزادی روزنامه‌نگاران و همکاران رسانه‌ای که به دلیل فعالیت حرفه‌ای خود زندانی شده‌اند تلاش می‌کند.
اطلاعات تماس خبرنگاران بدون مرز (فرانسه)
ایمیل: [email protected]
شماره تماس: 0033144838484
اطلاعات تماس با خبرنگاران بدون مرز آلمان
ایمیل: [email protected]

 • به اتحادیه ملی روزنامه نگاران یا SNJ ایمیل بزنید !

اختصار یافته از لغت های فرانسوی SYNDICAT NATIONAL DES JOURNALISTES یک سازمان حامی رسانه ها و خبرنگاران در فرانسه است.

این نهاد یکی از بهترین نهادهایی است که بیشترین همکاری را با خبرنگاران افغان داشته است. در مجموع فرانسه 3000 تن از افغان ها را خارج ساخته است.

ایمیل‌ها:

[email protected]
[email protected]
[email protected]


نکته مهم: اگر خبرنگار هستید و قصد دارید به پاکستان بروید تا از آنجا به کشور دیگری انتقال پیدا کنید، این لینک را بخوانید. به گفته سفیر منصور احمد خان ، می توانید با مشاور مطبوعاتی تماس بگیرید.


 • چه چیزهایی را به این نهادها بفرستیم؟

 1. پروفایل خودتان را (توضیحات در رابطه فعالیت های رسمی رسانه ای خود)
 2. نام های رسانه‌هایی که کار کردید
 3. سمتی که به عنوان خبرنگار یا فعال رسانه‌ای انجام وظیفه کردید
 4. توضیح دهید که چرا جان‌تان به خطر است (مستند)
 5. لینک مقاله، ویدیو یا صوتی که فعالیت رسانه‌ای شما را به اثبات برساند
 6. اسنادی که ثابت بسازد شما در رسانه‌ای که ادعا کردید، کار می کردید.
 7. اینکه از نهاد یا کشور مذکور چه تقاضایی دارید.
 8. می توانید پاسپورت های خود و اعضای فامیل خود را هم بفرستید، اما بهتر است که صبر کنید تا خودشان از شما تقاضا کنند.

موارد بیشتر:

به جز پروسه تخلیه، سایر روش‌های قانونی رسیدن به آلمان چیست؟

چگونه به آلمان درخواست تخلیه و پناهندگی بدهیم؟

آیا شما به آلمان رسیده‌اید و نیاز به راهنمایی دارید؟

چگونه خانواده‌ ام را در آلمان به خود الحاق کنم؟

 

برای متقاضیان مهاجرت به آلمان؛ کد OTP چیست؟


 

بهترین اپلیکیشن موزیک های احمد ظاهر MP3

نظرات
 • وحید پیمان 2022-02-03 پاسخ

  درود
  هیچ گروه خاصی از سوی ما برای خبرنگاران ایجاد نشده است.

 • رنگینه 2022-10-19 پاسخ

  کمک میخواهم

پاسخی بدهید