برای متقاضیان مهاجرت به آلمان؛ کد OTP چیست؟

شماری از متقضیان خروج از افغانستان به آلمان، ادعا می‌کنند که برای شان از آدرس‌های بعضا شناخته شده و بعدا ناشناخته‌ای، ایمیلی رسیده و گفته شده است که کد OTP خود را دریافت کنند و در نگهداری آن کوشا باشند. در این ایمیل تذکر یافته است که کد یا کود OTP خود را با هیچ کس دیگری به اشتراک نگذارید.

از دریافت کود OTP برای برخی از شهروندان ماه‌ها می‌گذرد، از آن‌جایی‌که در این مدت، هیچ ایمیل جدیدی دریافت نکرده‌اند، این افراد نگران هستند که مبادا از سوی حکومت آلمان فراموش شده‌اند و یا شاید،

اما کود OTP چیست و به چه معنا است؟ آیا دریافت کد OTP به معنای پذیرفته شدن از سوی حکومت آلمان است؟

پیش از هر توضیحی، بهتر است اگر مقاله چگونه به آلمان درخواست تخلیه و پناهندگی بدهیم؟ را اگر نخوانده‌اید با کلیک به اینجا مطالعه کنید. زیرا بسیار مهم است که بدانید، آلمان در حال حاضر، مهاجر یا مهاجرانی را از افغانستان می‌پذیرد یا خیر؟

در هر صورت، کود یا کود OTP کدی است که برای متقضیان پناهندگی در آلمان ارسال شده است. البته تنها متقاضیانی که پس از تسلط دوباره طالبان بر افغانستان، طی پروسه «برنامه نجات» تقاضای همکاری برای تخلیه از افغانستان نموده‌اند.

OTP مخفف One Time Password است که به فارسی، کود یکبار مصرف معنا می‌دهد. در ادامه توضیح خواهیم داد که شما در آینده از سوی وزارت خارجه آلمان یا رد یا تأئید می‌شوید و با پایان این مرحله، تاریخ مصرف این کد به پایان می‌رسد.

کسانی که این کود را دارند و ایمیلی در مورد نگه داری از کود OTP را دریافت کرده‌اند، به این معنا است که اسنادشان توسط حکومت و نهادهای آلمانی زیر بررسی است. زیر بررسی بودن اسناد به هیچ عنوان به معنای تأئید یا رد پذیرش هیچ فردی از سوی حکومت آلمان نیست.

وقتی شما درخواست پناهندگی می‌دهید، اسناد شما از سوی چند نهاد در آلمان مورد بررسی قرار می‌گیرد. یک نهاد بررسی می‌کند که آیا واقعا جان‌تان در خطر است؟ نهاد دیگری بررسی می‌کند که آیا شما سابقه مخرب امنیتی ندارید. همه این بررسی‌ها زمان‌بر است.

از کود OTP بعدا به عنوان به عنوان کود دسترسی ساده به اسناد کسانی استفاده می‌شود که درخواست مهاجرت کرده‌اند. مثلا: ممکن است ما در میان متقاضیان، 20 یا 40 نفر با نام احمد داشته باشیم و یا چند نفری را با نام و تخلص یکسان داشه باشیم. برای جلوگیری از هر اشتباه، برای دسترسی ساده به پرونده یک فرد و برای پیدا کردن کردن مشخصات متقاضیان از طریق دیتابیس‌های داخلی حکومت، بهترین راه‌کار استفاده از کود OTP است.

  • چرا ماه‌هاست، خبری نیست؟ چه وقت رد یا تأیید می‌شویم؟

هیچ‌کس صلاحیت توضیح در این زمینه را ندارد، مگر خود حکومت آلمان. این مورد بسته‌گی مستقیم به برنامه‌ها و سیاست‌های مهاجرتی آلمان در روزها و هفته‌های پیش رو دارد. اما در این میان، می‌شود به راحتی بیان کرد که دارندگان کودهای OTP اندکی خوش‌شانس‌تر از کسانی هستند که در جست‌وجوی ایمیل‌ برای ثبت نام جهت خروج از افغانستان هستند. زیرا اسناد این افراد اکنون روی میز دیپلماتان وزارت خارجه و نهادهای امنیتی المان است. هر چند بخش شاید بزرگی از آنان حتا در صورت آغاز مجدد روند تخلیه، ممکن است رد شوند.

ممکن است تا چند هفته یا چند ماه محدود آینده، سرنوشت سایر متقاضیان تخلیه از افغانستان به آلمان مشخص شود. بهتر است تا آن زمان صبر کنید، زیرا تقلا و تلاش برای نزدیک شدن از راه‌های دیگر، خیلی هم تأثیرگذار نیست.


در اینجا به سوالات بیشتری در مورد مهاجرت به آلمان پاسخ داده شده است:

به جز پروسه تخلیه، روش‌های قانونی رسیدن به آلمان چیست؟

چگونه خانواده‌ ام را در آلمان به خود الحاق کنم؟


آیا شما به آلمان رسیده‌اید و نیاز به راهنمایی دارید؟


 

چگونه به آلمان درخواست تخلیه و پناهندگی بدهیم؟


تراژدی تلخ فرار مغزها


شرکت در یک نشست خبری در برلین به خاطر بیان مشکلات خبرنگاران افغانستان

پاسخی بدهید