اطلاعات تازه در مورد روند جدید پذیرش پناهجویان از افغانستان

توجه: در این مقاله شما با لینک های مختلفی روبرو می شوید. بهتر است ابتدا مقاله را تا آخر بخوانید و سپس روی لینک های مورد نظر خود کلیک کنید !

مجلس آلمان به تازگی تأئید کرده است که بیست هزار پناه‌جوی افغان را می‌پذیرد.  آلمان بعد از سقوط طالبان حدود ۱۷۰۰۰ پناه‌جو از افغانستان را به شهرهای مختلف این کشور انتقال داده و جابه‌جا ساخته است. روند ارائه پذیرش برای کسانی که در افغانستان در معرض خطر قرار داشتند به تاریخ ۲۸ اگست سال ۲۰۲۱ میلادی متوقف شد. در این مدت، آلمانی‌ها مصروف انتقال کسانی بودند که برای شان قبلا پذیرش صادر شده بود. در واقع پس از یک وقفه طولانی و انتقادات شدیدی که از آلمانی‌ها صورت گرفت، اکنون به نظر می‌رسد که روند ارائه پذیرش تا چند روز دیگر دوباره کلیک بخورد. اما چه کسانی و چگونه؟

من طی دو روز گذشته ده‌ها مورد از این سوالات را دریافت کردم

اولین موردی که نباید فراموش کنیم، این است که تا اکنون روند این برنامه رسما توسط دولت آلمان توضیح داده نشده است. صرفا رسانه‌های معتبری مانند اشپیگل، از قصد حکومت و نیز تصویب طرح توسط پارلمان صحبت کرده‌اند. مشخص است که این برنامه از طریق کمیشنری عالی سازمان ملل و سازمان جهانی مهاجرت IOM در همکاری با اداره مهاجرت آلمان BAMF، تطبیق می‌شود. علاوه بر این، برخی از نهادها و موسسات معتبر آلمانی حامی خبرنگاران، فعالان مدنی و فعالان حقوق بشر نیز همچنان نقش عمده‌ای را خواهند داشت.

اما این‌که چه کسانی را می پذیرند، چه کسانی در اولویت هستند و از کدام طریق ثبت‌نام می شوند، مشخص نیست. هر کس، هر لینکی را برای‌تان فرستاد مطمئن باشید که کلاه‌بردار است. تا حالا این روند به صورت کلی، نامشخص است. اما آنچه در ادامه می‌نویسم را به عنوان تحلیل خدمت تان ارائه می کنم و مطمئن هستم با توجه به درگیری‌هایی که با موضوع مهاجرت طی کمتر از یک سال گذشته با آلمانی‌ها داشتم، احتمالا بالاتر از ۷۰ درصد همخوانی با طرح آینده آلمان برای پذیرش افغان‌ها داشته باشد.

دارندگان کد OTP در اولویت هستند


به نظر می‌رسد که این‌بار دارندگان کد OTP  در اولویت خواهند بود. کسانی که این کد را دارند از ماه‌ها قبل به عنوان افراد تحت خطر از سوی نهادهای آلمانی شناسایی شده‌اند. اما حقیقت این است که تعداد دارندگان این کد خیلی کمتر از ۱۷۰۰۰ نفر است. البته ممکن است شماری از کسانی که کد OTP داشتند، اکنون به دلایل امنیتی و یا عدم تثبیت در خطر بودن جان‌شان از فهرست قبلی خط خورده باشند. در این مورد دولت آلمان حتمن وضاحت خواهد  داد.

تردیدی ندارم که اکثریت مطلق کسانی که قرار است به آلمان منتقل شوند از میان کسانی خواهند بود که قبلا کود OTP دریافت کرده‌اند.

لطفا لطفا لطفا توجه داشته باشید که اگر کد OTP  دارید قصد نکنید که به یکی از کشورهای همسایه بروید. آلمانی‌ها از طریق آدرس‌هایی که رسما اعلان خواهند کرد یا از طریق ایمیل به شما تماس می‌گیرند و زمینه خروج شما از افغانستان را نیز فراهم می‌کنند. در ضمن شما نیازی نیست که دوباره ایمیل بدهید یا دوباره ثبت نام کنید. لطفا منتظر یک ایمیل که حاوی اطلاعات جدید در مورد شما و روند پذیرش شما است بمانید!

متأسفانه شماری از هموطنان ما عجله می‌کنند و به پاکستان و ایران می‌روند. در آن‌جا علاوه بر مشکلات اقتصادی، با مشکلات روحی و روانی نیز روبه‌رو می‌شوند.

OTP مخفف One Time Password است که به فارسی، کود یکبار مصرف معنا می‌دهد. این کد حدود شش ماه پیش به شماری از هموطنان ما ارسال شده است. در لینک زیر در مورد این کد توضیح داده ام.

برای متقاضیان مهاجرت به آلمان؛ کد OTP چیست؟ – یادداشت‌های‌ یک روزنامه‌نگار (wpayman.com)

خبرنگاران؛ اولویت بعدی


با توجه به محدودیت هایی که طالبان در عرصه رسانه‌ها در این مدت ۹ ماه ایجاد کرده‌اند، مطمئنا این مورد باعث خواهد شد تا این‌بار تمرکز بیشتری روی روند خروج خبرنگاران صورت بگیرد. اما از آن‌جایی که من با شماری از نهادهای حامی خبرنگاران در آلمان صحبت کردم، این‌بار روند شناسایی خبرنگاران و تفکیک خبرنگاران واقعی از خبرنگاران غیر واقعی ممکن است ماه‌ها به درازا بکشد. یک مسوول انتقال خبرنگاران برای من گفت که در مرحله بعدی، صرف خبرنگار بودن به معنای جان کسی در خطر بودن نیست بلکه خبرنگاری که قصد دارد از افغانستان به قصد آلمان خارج شود باید ثابت کند که جانش در خطر بوده است ! او همچنان گفت که این‌بار تقریبا غیر ممکن است که کسی به نام خبرنگار، قصد فریب نهادهای حامی خبرنگاران داشته باشد زیرا به طور نامحسوس، راست‌آزمایی صورت می‌گیرد. سازمان خبرنگاران بدون مرز به عنوان اصلی‌ترین نهاد همکار در زمینه خروج خبرنگاران از نزدیک با دولت آلمان در شناسایی خبرنگاران کمک می‌کند. خبرنگاران می‌توانند همچنان از لینک زیر ایمیل سازمان خبرنگاران بدون مرز و نیز نهادهای دیگری حامی خبرنگاران را به دست بیاورند

راهنمایی برای خبرنگاران افغانستان

زنان، فعالان حقوق بشر و فعالان مدنی


به نظر می‌رسد که این‌بار نیز مانند دوره گذشته، زنان – فعالان حقوق بشر و فعالان مدنی یک اولویت برای خروج از افغانستان توسط حکومت آلمان باشند. به ویژه پس از وضع محدودیت‌های فراوان توسط طالبان بر زنان، این بار انتظار می‌رود به زنانی که فعالیت مدنی و حقوق بشری داشته‌اند، فرصت‌های بیشتری فراهم شود. اگر روند ثبت نام زنان، فعالان حقوق بشر و فعالان مدنی بر طبق معیارهای قبلی باشد، پیشنهاد می‌کنم که مقاله زیر را بخوانید و خودتان را ثبت کنید.

چگونه به آلمان درخواست تخلیه و پناهندگی بدهیم؟ – یادداشت‌های‌ یک روزنامه‌نگار (wpayman.com)

لطفا در زمینه ارائه اطلاعات به نهادهای آلمانی، دقیق باشید. این‌که صرف یک ایمیل ساده بنویسید و ملتماسانه تقاضای خارج شدن از افغانستان کنید هیچ فایده‌ای ندارد. آلمانی‌ها التماس را قبول نمی‌کنند. آن‌ها سند و مدرک را اهمیت می‌دهند. بهتر است  مقاله زیر را هم بخوانید تا با شیوه‌های چگونگی ارائه درخواست خروج آشنا شوید.

چگونه یک ایمیل تأثیرگذار برای تقاضای انتقال از افغانستان بنویسیم؟

چند اشتباه رایج در زمان درخواست تخلیه

یک یادداشت مهم

لطفا شما اگر فعال مدنی نیستید، خبرنگار نیستید و خلاصه معیارهایی که آلمان مطرح کرده است را ندارید، بهتر است خودتان را ثبت نکنید. چون واقعا این‌بار روند شناسایی افراد تحت خطر، دشوارتر شده است. البته سفر و یا پناهندگی به آلمان روش‌های دیگری را هم دارد که متأسفانه در افغانستان، مردم ما با این روش‌ها آشنا نیستند. برای آشنایی با سایر راه‌های مهاجرت به آلمان لطفا مقاله زیر را مطالعه کنید !

به جز پروسه تخلیه، سایر روش‌های قانونی رسیدن به آلمان چیست؟

همچنان سوالی مطرح شده است که:

“ما در پروسه قبلی به آلمان رسیده‌ایم، آیا اکنون می توانیم که خانواده خود را نیز به خود ملحق کنیم؟”

البته که می‌توانید اما همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را. البته اگر می‌خواهید در این مورد بیشتر بدانید، لطفا لینک زیر را مطالعه کنید.

چگونه خانواده‌ ام را در آلمان به خود الحاق کنم؟

مطالب مرتبط

10 دیدگاه‌

 1. ...... گفت:

  با عرض سلام و ادب و احترام من در افغانستان هستم و عضو …….. افغانستان هستم جان مه در خطر است یکی از نفر ها نمی فهمم کی بری طالب ها گفتن این دختر ……. است طالب ها خانه ما آمدن الهی شکر من خانه نبودم چندین ماه از فامیل و از خانه خود دور بودم 😞لطفا تا هنوز هیچ کمکی برای ما …… ها نشده فقط برای ۵نفر دیگر هم تیم هایی من هستم در افغانستان جان همه ما در خطر است هیچ جایی رفته نمی توانم خواهش میکنم اگر همکاری کنین خوش میشم

 2. Habib Allah Salihi گفت:

  باشہ

 3. ظاهر خان احمدی گفت:

  سلام ظاهر خان احمدی استم از ولایت بغلان اولوسوالی اندراب
  بسیاری از فامیل های خوده جنگ با طالبان از دست دادم فعلن ترکیه زندگی میکنم میخام از ترکیه بروم طرف اورپا با تشکر از شما

 4. Shirzad Safi گفت:

  جنگ جهانی سوم نخواهد شد بخاطریکه اگر شود تمام نسل موجودات حیه وغیر حیه منقرض خواهد شد به همین دلیل جنگ سوم جهانی راه به تعویق میندازن کشورهای ابر قدرت … تشکر از شما

 5. Shirzad Safi گفت:

  تشکر ازی که افراد تحت خطر راه از افغانستان خروج میسازید …

 6. هارون .... گفت:

  سلام محترم
  کسانیکه کارمند دفتر giz بودن ده okv ایمیل کرده باشه و برای شان فورم دیتاگولکشن یا فورم خانوتده گی آمده باشه و بعد از فورم دیتاگولکشن ایمیل نیامده باشه اوشامل ای پروسه است بخاطریکه چندین همکار های ما پیش از سقوط کابل ده okv ایمیل کرده بود بعد برایش شان فورم دیتاگولکشن آمد بعد از فورم دیتاگولکشن تاییدی آمد و رفتن طرف آلمان اما بخشی ما تاییدی نیامده تا هنوز

  • ..... گفت:

   سلام …….. استم از ولسوالی ……. ولایت کابل یکتن از نظامیان حکومت قبلی :
   طوریکه در جریان قرار دارید با سقوط حکومت قبلی و بقدرت رسیدن طالبان نظام از هم پاشید ، همه به فکر بودیم که طالبان عفو عمومی را اعلان کرده و با نظامیان و یا کارمندان حکومت قبلی کاری ندارد ، اما با گذشت زمان طالبان دست به انتقام جویی ، تعصبات قومی ، لسانی و منطقوی زده به وعده خویش عمل نکرده ، قسمی که در صفحات اجتماعی همه ما شاهد این هستیم که جنایات جنگی طالبان به کدام سطح جریان دارد ، نظامیان حکومت قبلی را شناسایی کرده به دلایل مختلف باز داشت و بعد از سپری شدن چند مدت بی رحم آنه بقتل می‌رساند از بنده نیز سابقه نظامی داشتم نظر به چنین برخوردی که طالبان داشتند خطر جدی متوجه بنده نیز بود به همین دلیل ناگزیر وطن خود را ترک کردم فعلأ در ایران همراه با فامیل کوچک خود که عبارت از خانم یک دخترک تقریبا چهار سال دارد و یک بچکگ که یک سال را هم پوره نکرده زندگی میکنم اکنون میخواهم به یکی از کشورهای اروپایی پناهنده شوم اسناد و مدارک که در نظام بودم در اختیار دارم بنأ لطف نموده در قسمت پناهنده کی بنده همکاری نموده ممنون سازید .سپاس فراوان بابت راهنمایی خوب شما .

 7. Shakila گفت:

  In the first thanks from Alman County to help Afghanistan people
  All person in the dangerous in Afghanistan

 8. Shakeela گفت:

  My live is in dangerous

 9. بی بی گل گفت:

  باسلام من یک زنی افغان هستم من وباپنج تا فرزندان دانم یک زنده گی سخت داریم مابه کمک نیاز داریم ما اینجا بی سرنوشت هستم برای ادامه تحصیل فرزندان دانم میخایم کی کی لطفا درخواست ماره قبول کنید من با همسرم بعد از سقوط افغانستان فرار از دست طالبان به ایران امدم الان هم در یکی از خانه های کرایی زندگی میکنم وزندگی بدرستی پیش نمیرودمن و فرزندان اینجا خیلی مشکلات سخت داریم همسرم دستت ش در جنگ افغانستان گولوله خورده ده دستش کار سایی نه میته و پا شم شیکسته و دیگه کار گر هم دیگه نه داریم و من و فرزندان دانم بی سرنوشت هستم من اینجا خیلی مشکلات سخت داریم اگر بخایم کی بیرم دیپورت به افغانستان میکنه همسرم هم نه میتانه کی بیره سری کار ما هم خیلی به کمک شما نیاز داریم هم دیگه اقتصادی ایران هم خوب نیست این ایرانی ها هم به ما حرف زشت میزنن لطفا به خاتیری خدا هم کی شوده به ما کمک کنید باتشکر از کشور پنا هند گی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE