فورم ثبت نام برای خبرنگاران برای درخواست تخلیه به آلمان

یادداشت مهم: تا اکنون تنها یک لینک برای خبرنگاران مشخص و معرفی شده است. البته ممکن است برنامه هماهنگی که «یک تیم ویژه از نهادهای مشخص غیر دولتی آلمان است» یک یا چند فورم یا ایمیل واحد را طی روزهای آینده نیز معرفی کنند. در هر صورت شما باید با برخی موارد آشنا شوید که در سایت وزارت خارجه آلمان تذکر یافته است:

بر اساس توضیحاتی که در سایت وزرات خارجه آلمان آمده است:

دولت آلمان یک برنامه پذیرش در افغانستان بر اساس بخش 23 (2) قانون اقامت آلمان در نظر گرفته است و بر اساس آن شهروندان افغانستان که به ویژه در معرض خطر هستند را در آینده در آلمان خواهد پذیرفت. بر اساس توضیحات وزارت خارجه، ساختاری برای این منظور ایجاد شده که با آن می‌توان افراد مناسب را شناسایی و انتخاب کرد.

چه کسانی واجد شرایط پذیرش در آلمان تحت این برنامه هستند؟

گروه هدف این برنامه اتباع افغانستان هستند که هنوز در افغانستان زندگی می‌کنند. به ویژه کسانی که از طریق تعهد خود به حقوق زنان/بشر یا از طریق کارشان در زمینه‌های عدالت، سیاست، رسانه، آموزش، فرهنگ، ورزش یا علم در معرض خطر قرار دارند و یا این‌که به دلیل جنسیت، گرایش جنسی یا هویت جنسی یا مذهب خود، خشونت یا آزار و اذیت خاصی را تجربه کرده‌اند.

معیار پذیرش چیست؟

هنگام انتخاب افراد، دولت آلمان، بیش از همه موارد زیر را در نظر می‌گیرد:

 • آسیب‌پذیری شخصی: به عنوان مثال، آسیب‌هایی که با معیارهای کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد تعریف شده باشد. (مانند: زنان مجرد دارای فرزند، زنان در شرایط زندگی نامطمئن، LGBTI +، افرادی که نیازهای درمانی خاص دارند).
 • وصل بودن به آلمان، به عنوان مثال مهارت‌های زبان آلمانی، پیوندهای خانوادگی که یکپارچگی را ترویج می‌کند «یعنی خانواده را به هم می‌رساند» اقامت قبلی در آلمان، کار سابق برای مقامات/پروژه‌های آلمانی، کارفرمایان آلمانی/سازمان‌های آلمانی.
 • قرار داشتن در معرض خطراتی خاص، به عنوان مثال به دلیل نوع و مدت فعالیت خود در افغانستان تحت خطر بوده باشد. مثلا موقعیت برجسته سیاسی، شهرت عمومی دارد.
در حال حاضر برنامه‌ریزی شده است که این برنامه در سپتامبر 2025 به پایان برسد، توانایی آلمان برای جذب و ادغام نیز باید در نظر گرفته خواهد شد.

در ابتدای برنامه، تمرکز بر افرادی است که نهادهای شرکت کننده از قبل اطلاعاتی در مورد آن‌ها دارند. البته این مورد نیز در نظر گرفته شده است که  فرصت‌هایی برای ثبت نام‌های جدید در مراحل بعدی برنامه ایجاد شود.


هر چند برای سایر گروه‌ها مانند فعالان مدنی، حقوق بشری، قضایی و سیاسی، نهادهای مشخصی مسوولیت گرفته‌اند اما تا اکنون هیچ یک از این نهاد مشخصا، هیچ لینک ثبت نامی را معرفی نکرده‌اند: اما در آخر این یاددشت، لینک سایت‌های این نهادها را با شما شریک خواهم ساخت.

حکومت آلمان قبلا خودش به صورت مستقیم مسوول تایید یا رد بسیاری از شهروندان افغانستان بود که تقاضای خروج از افغانستان می‌کردند. اما این بار و طی پروسه جدیدی که بر اساس آن ماهانه ۱۰۰۰ نفر به آلمان منتقل خواهند شد، سه سازمان «خبرنگاران بدون مرز» – «کابل لیفت بروکه» و «میشن لایف لاین» اکثر مسوولیت‌ها را بر عهده دارند. به این معنا که این سه نهاد پس از ماه‌ها و هفته‌ها بررسی، افراد مستحق را به حکومت آلمان معرفی می‌کنند و تصمیم نهایی را نیز دولت آلمان می‌گیرد.

اکنون تنها یک لینک از سازمان خبرنگاران بدون مرز را می‌توانم به شما معرفی کنم. تا اکنون هیچ لینک یا فورم دیگری برای سایر گروه ها اعلان نشده و لطفا فریب گروه‌های فریب کار را نخورید. هیچ کس حق ندارد به خاطر ثبت در برنامه آلمان از شما تقاضای پول کند.

خبرنگاران عزیز ! لطفا به موارد زیر دقت کنید !

 1. لطفا به دیگران اعتماد نکنید.
 2. لطفا با بی پروایی ثبت نام نکنید. فیلدها را به درستی پر کنید و بخاطر هر کلمه‌ای که می نویسید، چند دقیقه فکر کنید !
 3. لطفا به بخشی که مرتبط نیستید، خودتان را ثبت نکنید ! مثلا اگر فعال حقوق بشر بوده‌اید خود را در لینک ویژه خبرنگاران ثبت نکنید که هیچ فایده‌ای ندارد و منجر به تلف کردن وقت دیگران و نیز از بین رفتن اعتبار‌مان می‌گردد.
 4. اگر نمی دانید چگونه یک درخواست پذیرفته می‌شود، لطفا لینک‌هایی که در پایین همین صفحه قرار می‌دهم را مطالعه کنید !

لینک اول: برای خبرنگاران

سازمان خبرنگاران بدون مرز یا RSF، طبق برنامه جدید آلمان، مسوول رسیدگی به درخواست‌های خبرنگاران است. شما باید در سایت این مرکز، از لینکی که برای‌تان معرفی می‌کنم، یک فورم را خانه‌پری کنید.

این فورم به دو زبان دری و انگلیسی موجود است و نیازی به راهنمایی چندانی ندارد. صرفا باید صادقانه، دقیق و مستند بنویسید !

یادتان باشد که شما باید اسامی اعضای خانواده خود را بنویسید !

فراموش نکنید که اعضای خانواده شما شامل این افراد می‌شوند:

 • همسرتان
 • فرزندان شما

سایر اعضای خانواده را اگر ثبت کنید ممکن است به دلایل متعدد از جمله بررسی این موضوع یا عدم مطابقت با قوانین حاکم در آلمان، کیس شما برای بعدا نگه‌داری شود.

فورمی که سازمان خبرنگاران بدون مرز گذاشته است اندکی مشکل دارد. مثلا نمی‌توانید که وضعیت تاهل خود را دقیق انتخاب کنید، لطفا در آن قسمت تا زمانی که آن مشکل رفع می‌شود، گزینه «همه» را انتخاب کنید.

فراموش نکنید که این فورم نه تنها به معنای پذیرش نیست بلکه در صورتی که بهترین درخواست را ارائه کرده باشید، از میان این همه افراد، با شما بارها برای مستندسازی ادعاهای‌تان تماس گرفته می‌شود.

برای ثبت نام به عنوان خبرنگار، لطفا اینجا کلیک کنید !

لینک برای سایر دسته‌ها !

تا اکنون هیچ فورمی برای سایر دسته‌ها مانند فعالان حقوق بشر، فعالان مدنی، سیاسیون و قضات مشخص نشده است. اما صرفا می‌توانم آدرس سایت‌های کابل لفت بروکه و میشن لایف لاین را با شما شریک بسازم. هرگاه فورم، ایمیل یا لینک مشخصی از سوی این دو نهاد اعلان شد، حتمن با شما شریک خواهم ساخت.

آدرس سایت کابل لفت بروکه

آدرس سایت میشن لایف لاین

به زودی لینک‌هایی که از سوی کمیته هماهنگی اعلان می‌شود را نیز با شما شریک خواهم ساخت

لینک‌های سابقه برای راهنمایی:

پیشنهاد می کنم لینک چطور یک ایمیل خوب بنویسیم را حتمن قبل خانه‌پوری هر فورمی مطالعه کنید !

چگونه یک ایمیل تأثیرگذار برای تقاضای انتقال از افغانستان بنویسیم؟

چگونه به آلمان درخواست تخلیه و پناهندگی بدهیم؟

 

سایر لینک ها:

مهاجرت به امریکا و اروپا؛ موضوعاتی که از دید شما پنهان می‌ماند

 

کدام‌ کشور برای زندگی بهتر است، آلمان یا کانادا؟

 

به جز پروسه تخلیه، سایر روش‌های قانونی رسیدن به آلمان چیست؟

مطالب مرتبط

99 دیدگاه‌

 1. نوروز ......... گفت:

  من بخاطری گفته هایم در فسبوگ و در جامعه تحت تهدید طالبان قرار گرفتم و مخفی زندگی میکنم در هیچ نهاد دولتی کار نکرده فقط بخاطری باور هایم در خطر هستم متاهل هستم دو فرزند و زن ام فعلا در یکی از شهر های افغانستان پنهانی زندگی میکنم کار هم نمیتوانم میترسم خطر برایم پیش بیاید

 2. فدامحمد نوری گفت:

  اقدام نیک و ستودنی برای کسانیکه به مشکلات مزید مواجه اند یک امیدواری بی سابقه ای میباشد ان شاءالله تا از این بن بست رهائی یابند ؟

 3. شاهين ...... گفت:

  برادرم بزرگم همراي يك کاکایم در ارتش بود و …… ديگر ام نماينده مردم ….. در مجلس نماينده گان بود و تا روز اخر سقوط حكومت پيشين رهبري خيزش هاي مردمي را به عهده داشت و من در معرض جدي خطر قرار دارم

 4. امید ایمان گفت:

  ممنون از معلومات مفید تان

 5. وحید پیمان گفت:

  ما مشخصات شما حذف کردیم.

  • انور سعادت‌یار گفت:

   آقای پیمان عزیز سلام
   امید خوب و موفق باشید
   آقای پیمان من فورم را پر کردم، در بخش پروفایل/معلومات شخصی تاریخ تولد و تاریخ صدور و انقضای پاسپورتم درج نمی‌شود، تاکنون چند بار تلاش کردم اما موفق نشدم!
   مثلا تاریخ تولد من 05/06/1995 است، وقتی این تاریخ را درج می‌کنم و دکمه ثبت را می زنم و برای اطمینان فورم را رفرش می کنم می‌بینیم که تاریخ دیروز (22/10/2022) درج شده است. در این مورد لطف کرده رهنمایی کنید.
   پیشاپیش ممنون

   • وحید پیمان گفت:

    درود
    من فورم را امتحان و ثبت نکرده‌ام و حقیقتا در موردش نمی‌دانم. بهتر است سایر دوستانی که تجربه دارند، تجربه خود را شریک سازند.

   • خالد گفت:

    از من در این قسمت‌ها به مشکلی برنخورد اما در قسمت آپلود سند‌ها به مشکل برمی‌خورم که قسمت آخریی می‌شود. اگر راه حلی پیدا کردید به اشتراک بگذارید.
    ممنون

  • میرویس صادقی گفت:

   وقت بخیر آقای پیمان عزیز!
   لینک باز نمی شود چرا؟

 6. Baran Ali گفت:

  استادان دانشگاه شامل این فرصت می تواند بشود یا خیر؟

  • وحید پیمان گفت:

   فعلا تنها و تنها خبرنگاران
   سایر بخش‌ها به محض دریافت اطلاعات با شما شریک خواهد شد.

   • Lalmah hsrat گفت:

    مه یک خبر نگار هستم،چگونه ثبت نام کنم میشه راهنمایی کنید لطفا

  • انجنیر سمیع الله (ایوبی) گفت:

   ازین احساس و اقدام نیک شما برای دستگیری نیازمندان داخل افغانستان جهان سپاس ، لطفا” لنگ اشخاص جنسیتی و اقلیت های مذهبی در خطر را برایم ارسال بفرماهید . تشکر .

  • حیات الله حسینی گفت:

   بسیار عالی

 7. Taher Batur گفت:

  بخاطر کسانی که در معرض خطر جانی هستن چطور؟؟

  • Masoud jan Khaliqi گفت:

   سلام لنکی که صرف برای خبرنگاران است کوشش نمودم اما نتوانستم به جلو بروم و حتی باز نشد

 8. سلیمان گفت:

  ممنون شما جوان عزیز ودوستداشتنی

 9. Shir گفت:

  آیا برای نظامیان کدام برنامه ندارد

 10. غلام محی الدین شمس حسینی گفت:

  بغیر از خبر نگاران متباقی چی وقت به دسترس بقیه قرار خواهد گرفت؟؟؟؟

 11. فاطمه گفت:

  ???????

 12. Reshad Poya گفت:

  Hi, I am ……. …….,
  a citizen of Mazar-e-Sharif, an active member of civil society, an active member of the human rights department, a journalist and a freelance journalist in Afghanistan, which is completely under the control of the Taliban. I have been active, I have come to Iran to save my life for now, I have the right to stay for three months,‌ please act in the part of my documents!

  Be healthy

  • elham گفت:

   من مشکل خانوادگی دارم لطفا کمک و راهنماییم کنید

  • خوشبو گفت:

   میشه فورم را خانه پری کنید و اگر شما قبول شدید برایتان زنگ یا ایمیل میکنن میتانین دوباره کابل بیاین و شامل پروسه شوید

 13. Hamidullah Amiri گفت:

  اقلیت‌های مذهبی در معرض خطر هستند.

  • Hamidullah Amiri گفت:

   بنده از اقلیت‌های مذهبی ام و زندگی درافغانستان برای مان سخت است.

 14. محمدهارون گفت:

  بسیاارعالی ازاین تصمیم کشورآلمان بخاطرحس بشردوستانه اش

 15. Sarwar گفت:

  من چندین مقاله در روزنامه‌های معتبر و پرمخاطب نوشته کردم و ‌آن‌ها هم نشر کردند، طالبان تهدیدم کردند. آیا امکان دارد آن مقاله‌ها را مستند کنم و در این روند پذیرفته شوم؟

 16. فهیمه گفت:

  ممنون از معلومات مفید تان

 17. Rahimullah masroor گفت:

  I want to immigrate to Germany

 18. Najeeb ullah noorzai گفت:

  مننه چی تاسو افغانانو ته خدمت کوی زه غوارم چی ولارسم دالته راته ژوند دیر ساخت دی

 19. Mastoora ariapour گفت:

  عالی با این سایت شما موافقم

 20. Lalmah hsrat گفت:

  من یک خبر نگار هستم،چطو ثبت نام کنم میشه راهنمایی کنید لطفا
  ممنون

 21. محمد عباس گفت:

  با عرض سلام
  بیشتر از یک دهه به رسانه های چاپی مختلف کشور به حیث گرافیک دیزاینر فعالیت داشتم، سوال من این است که آیا من هم واجد شرایط هستم ؟

 22. عزت الله اوکتای گفت:

  عنوان بست من محرر مسلکی دیوان رسیدگی بجرایم خشونت علیه زن محکمه فاریاب بود،آیا واجد شرایط هستم تمام مدارک را نیز در دست دارم

 23. Ahmad zahid khair khwa گفت:

  محترما
  دقیقا کار بسیار نیک است چراکه این گروهی دشت افگن به هیچ کسی رحم نمیکنند .
  تشکر

 24. نبی الله گفت:

  لطفن مارا کمک کنید

 25. حکیم گفت:

  بجز فورم که مختص خبرنگاران است بقیه فورم چی وقت آپلود یا بدست رس قرار میگیرند که افراد واجد شرایط مثل اقلیت های مذهبی که شامل پروسه میشوند استفاده کنند.

 26. Adil kuhsar گفت:

  اگر این موضوع تخلیه حقیقت باشد برای فعالان جامعه برای خبر نگاران خیلی مفید است

 27. Adil kuhsar گفت:

  اگر این موضوع تخلیه حقیقت باشد برای فعالان جامعه برای خبر نگاران خیلی مفید است
  به نظر مه این برنامه بسیار خوب است
  پس منتظر میمانیم دولت آلمان برای افغانها که در خطر می باشیم آیا خدمت خواهد کرد یا نه

 28. اعجاز الحق دانش يار گفت:

  موږ موافق يو

 29. Zulaikha گفت:

  اقدام نیک برای مردم بی راه و‌چاره

 30. Zulaikha گفت:

  امیدوار هستیم ما هم چیز افردا باشیم که شامل لست شویم

 31. عنایت گفت:

  تشکر از معلومات خوب شما من هم کارمند سابق وهم خبر نگار بودم و ازاقلیت های مذهبی آیا میشود شامل این پروسه شوم

 32. محمدرضا پژوهش گفت:

  امیدوارم همکاران رسانه یی، کسانی را که فعالیت های رسانه یی واطلاع رسانی داشتند وفعلا در میان وحشت وگروه وحشی در افغانستان بسر می برند وحتا درفیس بوک نمی توانند چیزی بگویند را، درک کنند!!
  در فکر خروج فعالین رسانه باشند.

 33. نبی الله رضایی گفت:

  این پروسه اکر واقعن شفاف باشد من هم به صفت یک خبر نگار حمایت می‌کنم چرا ما کسانی استیم که زیاتر آسیب پزیر استیم و یک راهی به خاطر خارج ساختن ما باشد حمایت می‌کنیم

 34. ahnat گفت:

  لطفا اشخاصی که در لیسه موسیقی افغانستان کار میکرده کمک کند پدرم در لیسه موسیقی افغانستان کار میکرده جانش در خطر است کمک کند

 35. انجنیر سمیع الله (ایوبی) گفت:

  ازین احساس و اقدام نیک شما در انجام خدمت به نیازمندانیکه در داخل افغانستان تا اکنون برایشان دستگیری ای صورت نگفته نهایت سپایگذاریم .

 36. ضیأالله گفت:

  بسیار یک اقدام نیک است برا اشخاص که در افغانستان در خطر هستند

 37. ضیأالله گفت:

  من در افغانستان به دلیل اینکه با احمد مسعود رهبر جبهه‌ی مقاومت در ارتباط بودم از دوران جمهوریت فعلا در معرض خطر هستم میخواهم هرچه عاجل تر از افغانستان بیرون شوم

 38. TamimRahimi گفت:

  نظر مه امی است که مه المان بیایم

 39. HAYAT KHAN گفت:

  [email protected]
  I want to go germany and make my future
  Here every things going in revers direction

 40. Najeeb گفت:

  خبر خیلی عالی است امیدوارم دولت آلمان به زودی کار شان را آغاز کنند

 41. Arzoo Mohammadi گفت:

  سلام میخواهم درین برنامه ثبت نام نمایم

 42. محمد عارف گفت:

  تشکر دوست گرامی از اطلاع رسانی تان هروقت پروگرام بعدی شروع شد ما را اطلاع رسانی کنید ممنون تان

 43. Nargis Azizi Shahab گفت:

  با توجه به سقوط غافلگیرانه افغانستان به دست طالبان گروه تروریست ‌مخالف حقوق بشر و آزادی بیان خبرنگاران مجبور شدندبه کشورهای همسایه فرار نمایند به دلیل اینکه افراد مرکزی از نهادهای خبرنگاری از برنامه های تخیله استفاده های سوء نمودند و افراد با اسناد جعلی را با در نظرداشت قرابت و منافع شخصی از افغانستان بیرون کرده و به اسکان مجدد رساندندو صدها تن از خبرنگاران واقعی در داخل افغانستان و در کشورهای همسایه در وضعیت بی سرنوشتی به سر میبرند و با ثبت مستقیم آنها می‌توانند به اسکان مجدد و مصونیت بدون دخالت فرد با افراد استفاده جو دست پیدا کنند ‌

 44. فریدون جبارخیل گفت:

  تشکر از دولت آلمان خدا کنه که به زودی کارشان را آغاز کنه و پروسه شات شفاف باشه

 45. Farzad گفت:

  ممنون از اطلاع رسانی شما منتظر خبرهای بعدی هستیم

 46. Mary گفت:

  کار نیکی است اما به جز خبرنگاران آیا زنان اقلیت های قومی هم واجد شرایط استند؟

 47. Ali Mohammad Hameedi گفت:

  من هم یک خبرنگار هستم، چطور میتوانم خود را ثبت و نام بکنم.

 48. Noorulhadi گفت:

  من یک محصل هستم چطو میتوانم ثبت نام کنم

 49. Jalil Ahmed گفت:

  Die neue Bedrohung durch die Taliban und die Flucht aus dem Land

 50. محمد عالم گفت:

  من یگ خبر نگار هستم چی طور می توانیم که در خاست بدهم

 51. Madina گفت:

  سلام من خبر نگارهستم هرقدر کوشش کردم سایت باز نشدچطورمیتوانم ثبت نام کنم

 52. فرید گفت:

  برای کسانی در پارلمان بحیث نظامی بوده شامل پروسه خروج به آلمان میشود

 53. سمیع الله گفت:

  خبرنگار

 54. محمد+عمر+ندیم گفت:

  سلام هر قدر کوشش کردم موفق به ثبت فورم خبرنگار نشدم ایمیل درست میگیره مگر پاسورد میگه اشتباه اس

 55. سفینه گفت:

  ها

 56. ahmad fahim گفت:

  please show the link

 57. رفيع الله گفت:

  بسيار يک اقدام نيک است الي درافغانستان مردم زيات مشکيلات اقتصادي داره بايد زيات مردم از افغانستان به المان روان شوه تنها مشکيل به خبرنګاران نيست همه مردم دربحران اقتصادي کرار داره بايد ديګه مردم که زندګي تلخ است مشکيلات داره از افغانستلن به المان روان شوه نه تنها خبرنګاران

 58. محمد+عمر+ندیم گفت:

  تشکر وحید که جواب دادید

 59. Madina گفت:

  سلام پیمان صاحب بعداز پرکردن فورم چی وقت برای ما جواب داده خاهد شد چی مدت زمان تصمیم گیری صورت میگیرد

 60. Rahim gul گفت:

  i am from_Afghanistan i wanna to study there in cunda

 61. ضیاءالله گفت:

  سلام دوست عزیز آیا از دگه کشور ها هم امکان دارد انتقال بتن مانند ایران یا ترکیه ممنون

 62. میرویس صادقی گفت:

  سلام وقت بخیر خدمت شما
  چرا لینک ثبت نام خبرنگاران باز نمی شود؟
  دلیل اش چیست؟
  تشکر

 63. Madina گفت:

  من فورم را به زبان دری پر کردم ایا مشکلی نیست خواهشا پاسخ دهید واگر مشکلی است ایا امکان دارد دوباره به انگلسی ترجمه گنم

 64. محمد عمر ندیم گفت:

  برادر محترم پیمان
  ما انتظار هستم
  چی باید انجام بدیم

  • وحید پیمان گفت:

   متأسفانه مهلت ثبت نام این لینک به پایان رسید. منتظر می‌مانیم تا لینک‌های بعدی رسما اعلان شود.

 65. عبدالباعث اکبری گفت:

  آیا اشخاصی که با سیاسیون حکومت قبلی کار کرده اند و‌مصعون نیستن شامل این پروسه می شوند؟ یا خیر

 66. رویا گفت:

  آیا برای نظامیان پیشین که در کشور دومی مثلاً ایران هم پروگرام دارید و یا شامیل این پروگرام میشوند؟

 67. Maryam گفت:

  لطفا لینک ثبت نام برای خبرنگاران را برایم بفرستید

 68. Maryam گفت:

  من در به لینک فورم ثبت نام دست رسی پیدا کرده نتوانستم نیاز به رهنمایی صد فیصد دارم

 69. Mohammad omer NADEEM گفت:

  سلام خدمت دوستان عزیز سایت کی کار خوده رسمی آغاز میکند.

 70. نصیر گفت:

  بسیار یک اقدام نیک است. من کارمند دولت هستم و فعلا در معرض خطر هستم هم خودم و هم فامیل‌ام

  با تشکر از برنامه شما

 71. هارون گفت:

  المان

 72. M amin ahmadi گفت:

  مهاجر قانونی

 73. M amin ahmadi گفت:

  اظهار سپاس و قدر دانی میکنم از احساس که بابت به مردم افغانستان دارید و برای نیازمندان همچون یک زمینه ی را بصورت قانونی ایجاد کرده اید، و بنده نیز میخواهم شامل کسانی باشم که از این زمینه استفاده کرده و یک تن از مهاجرین در آلمان گماشته شوم.

 74. محمد شعیب اکبری گفت:

  خبرنگار رادیوتلویزیون

 75. Milad گفت:

  چطونه می توانم ثبت نام کنم لطفا رهنمایی نمایید

 76. فرید احمد گفت:

  سلام من افسر پولیس در افغانستان بودم زندگی با تهدید است

 77. عبیدالله گفت:

  به کارمندان نظامی کدام ایمیل ادرس است محترم

 78. Mohammed Farhad sherzai گفت:

  سلام برادر چیزی برای نظامیان هست

 79. جواد گفت:

  پناهنده

 80. Mohammad gul گفت:

  خبر نگار بودم رسانه شنیداری

 81. Zahra Rahimi گفت:

  سلام
  ما می‌خواستیم به ای پروسه ها ثبت نام کنیم واقعا شرایط ما سخت و دشوار است

 82. JAMALMOBAREZ گفت:

  تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE