کدام‌ کشور برای زندگی بهتر است، آلمان یا کانادا؟

یادداشت: این مقاله ترجمه کامل فارسی یک مقاله انگلیسی است. این مقاله در اکتوبر سال ۲۰۲۲ نوشته شده است.

لینک مقاله اصلی به زبان انگلیسی

[kc_row use_container=”yes” _id=”639785″][kc_column width=”12/12″ video_mute=”no” _id=”552826″][yung_author yung_author_social_display=”yes” yung_author_social=”text” _id=”962673″ yung_author_image=”https://wpayman.com/wp-content/uploads/2022/10/Screenshot_20221011_002102-1024×997.jpg” yung_author_name=”نویسنده مقاله: آنا” yung_author_title=”پژوهش‌گر مهاجرت در اروپا و امریکا” yung_author_text=”2KfbjNmGINmF2YLYp9mE2Ycg2KrZiNiz2Lcg2KLZhtinINmG2YjYtNiq2Ycg2LTYr9mHINin2LPYqtiMINii2YbYpyDYqNmHINin2YHYsdin2K/bjCDYp9iyINiz2LHYp9iz2LEg2KzZh9in2YYg2qnZhdqpINmF24zigIzaqdmG2K8g2KrYpyDYqNix2KfbjCDaqdin2LHYjCDYqtit2LXbjNmEINuM2Kcg2LHYp9mHINin2YbYr9in2LLbjCDaqdiz2Kgg2Ygg2qnYp9ixINio2Ycg2KfYsdmI2b7YpyDZhdmH2KfYrNix2Kog2qnZhtmG2K8uDQoNCg==”][/kc_column][/kc_row]

آلمان و کانادا در صدر فهرست بهترین مکان‌های جهان برای مهاجرت قرار دارند. هر کشور مزایای باورنکردنی را برای همه خارجی‌ها، از جمله کارگران ماهر، مهاجران، دانش‌جویان و دیگران ارائه می‌دهد. هر دو مکان از نظر سهولت اخذ اقامت و قدرت اقتصادی خود جذاب هستند.

آلمان و کانادا دارای استانداردهای زندگی بالا و حقوق عالی هستند. آلمان چهارمین اقتصاد بزرگ جهان را دارد، در حالی که کانادا جامعه‌ای به شدت بُردبارتر در مقابل فرهنگ‌های دیگر دارد. متغیرهای مختلفی مانند مراقبت‌های صحی/بهداشتی و فرصت‌های شغلی در هر دو کشور با اندکی تغییر، تقریبا پایاپای هم پیش می‌روند.

آلمان و کانادا دو کشور پیش‌رو در زمینه مهاجرت در جهان هستند. اما کدام‌یک و چقدر برای زندگی به عنوان یک خارجی و یا یک پناهنده راحت است؟ در این مقاله نگاهی عمیق‌تر به این انداخته شده که زندگی در هر کشور چگونه است. این مقاله به شما کمک می‌کند تا تصمیم بعدی را شما بگیرید. هرکدام از این کشورها چیزهایی دارند که نسبت به دیگری برجسته‌تر است و در نهایت، شما می‌توانید انتخاب کنید که زندگی در کدام کشور به سود شماست.


زندگی در آلمان: مزایا و معایب

شهر کلن آلمان

مزایای زندگی در آلمان

 1. کشوری در مرکز اروپا با شهرهای مختلف از بزرگ تا کوچک
 2. چهارمین اقتصاد بزرگ جهان
 3. مراقبت‌های صحی/بهداشتی رایگان
 4. نزدیکی به تمام کشورهای بزرگ اروپایی مانند هالند/هلند، فرانسه، اتریش، سوئیس و سوئد/سویدن
 5. هزینه‌های مقرون به صرفه زندگی حتی در پایتخت
 6. سیاست‌های مهاجرتی مستقیم
 7. آموزش رایگان با کیفیت بالا
 8. فراهم‌آوری دوره (آوس‌بیلدونگ) برای ایجاد فرصت‌های شغلی به مهاجران
 9. حقوق و معاش بالا
 10. زیرساخت‌های عمیق
 11. استانداردهای بالای زندگی
 12. چهار هفته تعطیلات در سال
 13. سفرهای فوق‌العاده ارزان
 14. حمل‌و‌نقل عمومی ارزان و به شدت توسعه‌یافته
 15. میراث‌های متنوع فرهنگی
 16. تکناولوژی پیش‌رفته
 17. تعادل عالی کار و زندگی
 18. پاسپورت قوی‌تر “دومین پاسپورت معتبر جهان در سال ۲۰۲۲”

معایب:

 1. مالیات‌های بالا و کمرشکن
 2. فرصت کاری کمتر برای کسانی‌که آلمانی نمی‌دانند.
 3. رفتار غیر دوستانه مردم
 4. املاک بسیار گران

زندگی در کانادا: مزایا و معایب

شهر تورنتوی کانادا

تفاوت‌های قابل توجهی در مزایا و معایب زندگی در کانادا و آلمان وجود دارد.

مزایای زندگی در کانادا

 1. تنوع فرهنگی بالا و پذیرش راحت سایر فرهنگ‌ها
 2. قیمت‌های مقرون به صرفه‌تر در املاک
 3. نزدیکی به امریکا
 4. نرخ مالیات پایین
 5. آموزش با کیفیت بالا
 6. مراقبت‌های صحی/بهداشتی رایگان
 7. رایج‌ بودن زبان‌های انگلیسی و فرانسوی

معایب زندگی در کانادا

 1. هزینه بالای زندگی
 2. حمل‌و‌نقل عمومی وحشت‌ناک، مگر این‌که در مرکز شهر زندگی کنید.
 3. غذای ناسالم که با هورمون‌ها و مواد نگهدارنده درست می‌شوند.
 4. نرخ بالای بیکاری
 5. ارز ضعیف
 6. سفرهای گران‌قیمت
 7. تعطیلات کمتر (۲ هفته در سال)

شباهت‌ها

هم آلمان و هم کانادا چیزهای خوب زیادی برای ارائه دارند. در این‌جا برخی از مزایای مشترک آن‌ها تذکر یافته است.

 1. استاندارد بالای زندگی
 2. خدمات درمانی رایگان با کیفیت و امکانات عالی
 3. مالیات‌های بالا
 4. اجازه اقامت پس از تحصیل
 5. نظام‌های سیاسی پایدار
 6. قوانین مهاجرت‌پذیری
 7. فرصت‌های رشد
 8. تعادل زندگی کاری
 9. ایمنی
 10. امنیت اجتماعی
 11. محیط بین‌المللی

کیفیت زندگی

آلمان یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان و اقتصاد نخست اروپا است. این مکان محل استقرار شرکت‌های پیش‌رو در صنعت وسایط نقلیه و فناوری در جهان است. از سوی دیگر، اقتصاد کانادا به جای تولید به منابع متکی است. هر دو کشور استاندارد زندگی بالایی دارند. کیفیت زندگی در آلمان اما از جهاتی بهتر از کانادا است.

خرج زندگی

در کانادا پرداخت می‌کنید:

 • ۳۵.۱ درصد پول بیشتر برای مواد غذایی نسبت به آلمان
 • ۲۶.۶ درصد پول کمتر برای مسکن نسبت به آلمان
 • ۴۶.۱ درصد پول بیشتر برای مراقبت از کودکان
 • ۱۷.۵ درصد پول بیشتر برای سرگرمی
 • ۱۹.۲ درصد پول کمتر برای لباس

اگر قصد خرید ملک دارید، قیمت‌ها در کانادا حداقل ۵ درصد ارزان‌تر و در برخی مکان‌ها به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. به عنوان مثال، در کانادا، شما به طور متوسط ​​حدود ۲۷۱۹ یورو برای هرمتر مربع پرداخت خواهید کرد، در حالی که در آلمان به طور متوسط ​​حدود ۳۵۷۲ یورو باید پول بپردازید.

با این وجود، مالیات بر دارایی و نرخ قرضه/وام مسکن سالانه در کانادا افزایش می‌یابد در حالی که در آلمان ثابت می‌ماند.

هنگام مقایسه هزینه‌های آب و برق در هر دو کشور، کانادایی‌ها تقریباً 77 درصد کمتر از آلمانی‌ها پرداخت می‌کنند. هزینه‌های خدماتی مانند آب، گاز، زباله و برق در کانادا به طور متوسط ​​۱۴۰ دالر کانادا است. در حالی که در آلمان این خدمات به حدود 250 دالر کانادا می‌رسد.

قیمت حمل‌ونقل یا ترانسپورت، در هر دو کشور بالا است. هزینه ماهانه برای هر فرد حدود ۸۰ دالر کانادا در این کشور و ۸۷ دلار کانادا در آلمان هزینه دارد. خرید و داشتن موتر/ماشین در آلمان بی‌نهایت ارزان‌تر است اما استفاده از تاکسی در آلمان گران‌تر است.

اقلامی مانند شیر، نان، سبزی‌جات و گوشت می‌تواند تا ۲۰ درصد بیشتر در کانادا برای شما هزینه داشته باشد. یک سبد خرید معمولی در آلمان ۷۵ دالر کانادا و در یک فروشگاه مواد غذایی کانادایی حدود ۹۵ دالر کانادا هزینه دارد.

قیمت لباس اما در کانادا بسیار کمتر است. ۵۰ دالر کانادا برای یک جفت کفش با کیفیت متوسط کافی خواهد بود. در آلمان اما دو برابر بیشتر به پول برای خرید این کفش نیاز دارید.

کانادا نیز یک سیستم مراقبت صحی همگانی رایگان (بیمه اجباری) مانند آلمان دارد. اما با این تفاوت که در آلمان هزینه دوا و دارو نیز با داشتن بیمه، رایگان یا بسیار اندک است.

هزینه زندگی در کانادا

میانگین هزینه‌های هر خانه‌وار در کانادا حدود ۷۴۰۰ دالر کانادا است که بیش از ۴۵۰۰ یورو می‌شود. حدود ۱۶۰۰ دالر کانادا برای مسکن، ۷۳۰ دالر کانادا برای غذا، ۱۳۰۰ دالر کانادا برای مالیات، ۱۰۳۰ دالر کانادا برای حمل‌ونقل و ترانسپوتیشن خصوصی و ۱۸۸ دالر کانادا برای آموزش هزینه می‌شود.

تخمین متوسط ​​هزینه‌های یک خانواده در کانادا دشوار است. اعداد بسته به ایالت، منطقه، شهر یا حتی محله‌ای که در آن زندگی می‌کنید، می‌توانند نوسانات قابل توجهی داشته باشند. برخی از مکان‌ها می‌توانند بسیار ارزان باشند، در حالی که شهرهایی مانند تورنتو از نظر هزینه زندگی همه‌ی رتبه‌ها را شکسته است.

نمونه‌هایی از هزینه‌های معمول ماهانه در تورنتوی کانادا:

 • مسکن: ۲۰۰۰ دالر کانادا
 • تلفن و انترنت: ۱۲۷.۵۰ دالر کانادا
 • حمل‌ونقل عمومی: ۱۷۶.۲۵ دالر کانادا
 • مواد غذایی: ۳۸۳.۶۰ دالر کانادا
 • بیمه: ۵۲ دالر کانادا

به عنوان مثال، در ونکوور کانادا، شما ۳۲۰۰ دالر کانادا، یعنی بالاترین قیمت را برای یک آپارتمان دو خوابه برای هرماه پرداخت می‌کنید. با این حال، غذا و مواد غذایی در تورنتو گران‌تر هستند – حدود ۴۰۰ تا ۵۲۰ دالر کانادا برای یک‌ماه.

هزینه ماهیانه برای حمل‌ونقل عمومی نیز گران‌ترین آن در تورنتو است – ۱۴۵ دالر کانادا در ماه.  سرگرمی و فعالیت‌های اوقات فراغت حداقل ۵۰۰ دلار کانادا در ماه برای شما هزینه دارد.

گران‌ترین شهرهای کانادا برای زندگی به شرح زیر است:

 • تورنتو
 • ونکوور
 • ویکتوریا
 • همیلتون-برلینگتون
 • کلگری

در نتیجه، هزینه زندگی برای یک خانواده چهار نفره طبقه متوسط در کانادا، بالاتر از آلمان است. علاوه بر این، بیمه (وسایط/موتر/ماشین) و خانه‌ی یک مقیم کانادا می‌تواند هر ماه مبلغ قابل توجهی را از شما کسر کند.

تحصیلات

سالانه هزاران دانش‌‌جو و دانش‌آموز به کانادا و آلمان می‌روند. در سال ۲۰۲۰ این تعداد در کانادا ۶۴۲,۴۸۰ نفر بود. در سال‌های اخیر، تعداد دانش‌جویان بین‌المللی در این کشور افزایش یافته است، در سال ۲۰۰۰ این تعداد فقط ۱۰۰۰۰۰ نفر بود. در همان زمان، آلمان هر سال پذیرای حدود ۳۵۰۰۰۰ دانش‌جوی بین‌المللی بود.

آلمان و تحصیلات

یک دانشگاه در آلمان

آلمان سومین مقصد محبوب در بین دانش‌جویان بین‌المللی در سطح جهان و محبوب‌ترین مقصد در اروپا است.

تحصیلات در آلمان برای همه در دسترس است. همه می‌توانند در مقاطع لیسانس و ماستری/کارشناسی ارشد به صورت رایگان تحصیل کنند. اما توجه داشته باشید که مدرک لیسانس به زبان آلمانی است و ماستری با زبان انگلیسی داده می‌شوند. اما تمام مدارک دانشگاهی آلمان در خارج از کشور به رسمیت شناخته می‌شوند.

به طور کلی بیش از ۳۸۰ دانشگاه و ۳۲ هزار مکتب/مدرسه در کشور آلمان وجود دارد. بنابراین، شما و فرزندان‌تان حق انتخاب خواهید داشت! علاوه بر این، طبق تجربه برخی افراد، کیفیت آموزش عالی در آلمان به طور قابل توجهی بالاتر از کانادا بوده است.

تحصیلات در آلمان نسبت به کانادا مقرون به صرفه است‌. شما به عنوان دانش‌جو، مسکن ارزان، تخفیف‌های فراوان و حق کار نیمه‌پارت دریافت خواهید کرد. ۱۰۰۰۰ یورو در سال برای زندگی دانش‌جویی در آلمان کافی است.

کانادا

یک دانشگاه در کانادا

کانادا همچنان یکی از مقاصد مورد علاقه دانشجویان بین‌المللی است. بسیاری آن را به دلایل مختلفی مانند کیفیت زندگی در دانشگاه، کیفیت بالای زندگی عمومی، فرصت‌های تحقیقاتی و البته به دلیل رایج بودن زبان انگلیسی در دانشگاه، ترجیح می‌دهند. کشورهای زیادی با آموزش با کیفیت بالا وجود ندارند که برنامه‌هایی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند اما کانادا مقصد محبوب‌تری برای بسیاری از دانشجویان است.

با وصف آن‌هم، تحصیل در کانادا رایگان نیست. هزینه تحصیل در مقطع لیسانس بین ۶۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰ دالر کانادا در سال است. هزینه زندگی برای دانش‌جویان در کانادا بین ۱۰۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ دلار کانادا کاهش می‌یابد. با این حال، مدارک اخذ شده از دانشگاه‌های کانادا از ارزش بالایی در سراسر جهان برخوردار است.

پنج دانشگاه بسیار معتبر در جهان با بالاترین رتبه‌های علمی در کانادا هستند. تصمیم شما در مورد محل تحصیل بستگی به کیفیت آموزش و میزان هزینه‌ای که برای آن دارید، دارد.

پنج دانشگاه بهتر عبارتند از: دانشگاه تورنتو، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه آلبرتا، دانشگاه کلگری، دانشگاه بریتیش کلمبیا شمالی.

موسسات تحصیلات عالی در آلمان، اغلب برای دانشجویان خوابگاه فراهم نمی‌کنند، در حالی که دانشگاه‌های کانادا دارای پردیس‌هایی هستند که می‌توانید در آن‌ها زندگی کنید. زمانی که اولین دانشگاه آلمانی به عنوان رتبه ۹۸ در فهرست جهانی ظاهر شد، دانشگاهی در کانادا در رتبه ۱۸ قرار داشت. در مجموع ۲۶ دانشگاه در کانادا وجود دارد که چهار دانشگاه در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

مراقبت های صحی

هر دو کشور دارای مراقبت‌های صحی عالی هستند که بخشی از رفاه و آسایش در این دو سرزمین به شمار می‌روند. صحت و درمان آلمان در رتبه دهم جهان و کانادا در رتبه شانزدهم قرار دارد. هزینه سیستم مراقبت‌های صحی/بهداشتی کانادا حدود ۲۰ درصد گران‌تر از آلمان است.

در آلمان، مراقبت‌های صحی یا بهداشت عمومی در هر جایی که شهروندان بیمه سلامت عمومی دارند رایج است. در آلمان به طور خودکار، کارفرمایان ۷.۳ درصد از حقوق کارمندان را به بیمه درمانی اختصاص می‌دهند.

اگر خوداشتغال هستید، کل این مبلغ را خودتان پرداخت می‌کنید. به همین دلیل، بیمه درمانی خصوصی توصیه می‌شود که نرخ آن ثابت است و به درآمد شما بستگی افراد دارد.

کانادا

در کانادا نیز خدمات صحی از مشهورترین خدمات در جهان است که بخش خصوصی و دولتی دارد. در کانادا، مانند آلمان، دولت نیز بیمه درمانی را تأمين می‌کند. اکثر خدمات پزشکی‌ای که از شفاخانه/بیمارستان یا مطب پزشک عمومی دریافت می‌کنید، تحت پوشش بیمه دولتی قرار دارند با این تفاوت که در آلمان، مراقبت‌های صحی عمومی تمام نیازهای پزشکی شما را پوشش می‌دهد و در کانادا، برنامه‌های بیمه درمانی دولتی (عمومی) به شما امکان دسترسی به خدمات اولیه پزشکی را می دهد. اما با آن‌هم بیمه درمانی خصوصی کانادا اغلب هزینه‌هایی را می‌پردازد که برنامه‌های دولت پوشش نمی‌دهد.

 مسافرت رفتن

وقتی‌که صحبت از سفرهای بین‌المللی می‌شود، آلمان یک برنده آشکار است. اما در مورد سفرهای داخلی و دسترسی چطور؟

خب، جمعیت کانادا کوچک است و کشورشان بزرگ، به این معنا که اکثر شهرهای مدرن صدها کیلومتر از یک‌دیگر فاصله دارند. به دلیل هزینه زیاد و مدت طولانی سفر، مردم کانادا معمولا بین شهرها رفت و آمد نمی‌کنند.

از سوی دیگر، در آلمان، بازدید از دیگر شهرها/شهرک‌ها و حتا کشورها آسان است، زیرا همه چیز نزدیک هم و به خوبی به هم متصل است.

سفر از آلمان

آلمان یکی از پیش‌رفته‌ترین سیستم‌های حمل‌ونقل عمومی در جهان را دارد.

آلمان آن‌قدر فرصت‌های خوب سفر به ما می‌‌دهد که حتا نمی‌توانیم آن را با کانادا مقایسه کنیم. به عنوان یک شهروند غیر اتحادیه اروپا، می‌توانید با مجوز اقامت آلمانی خود به هر کشوری در اتحادیه اروپا دسترسی داشته باشید. سوار شدن به قطار، اتوبوس یا یک پرواز کوتاه بسیار آسان و مقرون به صرفه است‌.

علاوه بر این، حمل‌ونقل عمومی عالی به شما امکان دسترسی آسان به تمام شهرهای آلمان را می‌دهد. مطمئناً برای زندگی در آلمان و متحرک بودن نیازی به وسایط نقلیه شخصی ندارید.

سفر در کانادا

مسیرهای سفر در کانادا دور به دور است.

همان‌طور که ممکن است انتظار داشته باشید، سفر در کانادا فقط به دلیل موقعیت مکانی آن می‌تواند چالش برانگیز باشد. سفر در این کشور، گران است و ساعت‌ها طول می‌کشد. به‌طور کلی، سفر هوایی در آمریکای شمالی بسیار پرهزینه‌تر از اروپا است.

آلمان، خود بزرگ‌ترین تولید کننده ماشین‌آلات جهان است و قطارهای بسیار مدرنی دارد. در قاره آمریکا اما قطارها کُند هستند و در کل عالی نیستند. به علاوه، آن‌ها حتی گران‌تر هستند. حتی اگر به شهر دیگری در کانادا بروید، دقیقا همان فروشگاه‌ها و رستوران‌ها را خواهد داشت. چند استثنا وجود دارد ویکتوریا/مونترال/کبک سیتی… بقیه شهرها کاملاً مشابه هستند.

اگر می‌خواهید به جایی متفاوت از کانادا یا ایالات متحده بروید، باید حداقل ۶ ساعت پرواز کنید، مانند تورنتو به لندن یا تورنتو به مکزیک. شاید به همین دلیل است که بسیاری از کانادایی‌ها هرگز سفر نمی‌کنند و حتا کشور را ترک نکرده‌اند.

نسبت اقامت در مقابل بازگشت

در کدام کشور ممکن است برای همیشه بمانید و از کدام کشور ممکن است به خانه برگردید؟

درصد آن‌هایی‌که حتی در ۲ سال اول به کشور خود باز می‌گردند، یک واقعیت غم‌انگیز است.

آلمان و مانع زبان

زبان آلمانی دشوار است. همه نمی‌خواهند و نمی‌توانند آن را یاد بگیرند. بسیاری از خارجی‌ها حتی پس از سال‌ها زندگی در آن‌جا به این زبان مسلط نمی‌شوند.

مشاغل انگلیسی زبان زیادی در آلمان وجود دارد و عده‌ای از مردم انگلیسی را روان صحبت می‌کنند اما عده‌ای نیز نمی‌خواهند صحبت کنند. با این حال، هیچ راهی برای ادغام در جامعه آلمان بدون صحبت کردن به زبان آلمانی وجود ندارد.

و در کانادا؟

در واقع زبان انگلیسی زبان اصلی در کانادا است، اما اگر می‌خواهید در قسمت فرانسوی زبان این کشور زندگی کنید، برای یادگیری زبان فرانسه آماده باشید. از این رو دو زبان رسمی انگلیسی و فرانسوی وجود دارد.

نگرش به خارجی‌ها

به طور کلی کانادایی‌ها مردمی بسیار دوستانه هستند در حالی که آلمانی‌ها می‌توانند سرد و کمتر دوستانه ظاهر شوند. تفاوت‌های فرهنگی در هر دو جامعه وجود دارد. همچنان دوست شدن با کانادایی‌ها راحت‌تر است. احتیاط آلمانی‌ها برای دوست شدن می‌تواند بسیاری از آن‌ها را بترساند و مدتی طول می‌کشد تا گشاده‌روی شوند.

به طور کلی، مردم در کانادا به ویژه در خارج از شهرهای بزرگ مانند تورنتو، دوستانه‌تر هستند. آن‌ها بازتر، پرحرف‌تر و کمی شادتر هستند.

کانادا به دلیل چندفرهنگی بودن خود مشهور است. این کشور تلاش زیادی می‌کند تا اطمینان حاصل کند که مهاجران جدید فرهنگ کانادا را پذیرفته و بخشی از آن می‌شوند و در عین حال می‌توانند ریشه‌های خود را حفظ کنند.

از این رو، ادغام در جامعه کانادا و موفقیت در زندگی به عنوان یک خارجی بسیار آسان‌تر از آلمان است.

بسیاری از افراد با سابقه مهاجرت تجربه عدم پذیرش توسط جامعه آلمان را داشته‌اند و با وجود این‌که در این کشور متولد شده‌اند (به عنوان مهاجر نسل دوم) و آلمانی را نیز روان صحبت می‌کنند، اما دائماً احساس می‌کنند که خارجی هستند.

آلمان و کانادا: فرصت های شغلی

چه مشاغلی در این کشورها وجود دارد و شانس شما برای ورود به یک حرفه چقدر است؟ به طور کلی، نرخ بیکاری آلمان کمتر از کانادا است.

نرخ بی‌کاری در آلمان: (۳.۱٪)

نرخ بی‌کاری در کانادا: (۵.۷٪)

در آلمان، فرصت‌های شغلی زیادی در همه صنایع وجود دارد، اما اکثر آن‌ها در زمینه‌های STEM “ایده‌پردازی” متمرکز هستند. در کنار مشاغل به زبان آلمانی، بسیاری از موقعیت‌های انگلیسی زبان برای مهاجران در دسترس است.

غیر آلمانی‌ها اکثرا حرفه‌های تکنالوژی و IT در آلمان را بر عهده دارند. این مشاغل شامل تعاملات انسانی اندک است.

کارمندان هنگام کار در آلمان از مزایای متعددی برخوردار می‌شوند که شامل مسائل صحی/بهداشتی، بازنشستگی، بیمه بی‌کاری، مرخصی با حقوق و مرخصی والدین است. کارگران نیز به ندرت اضافه‌کاری انجام می‌دهند.

آلمان به بسیاری از کارگران خارجی، از مهاجران مجرب و واجد شرایط بالا گرفته تا کارگران عادی نیاز دارد. بزرگ‌ترین فرصت‌ها با بالاترین حقوق را می‌توان در صنایع STEM، به عنوان مثال، انجینیری، تحقیقات و فناوری بدست آورد.

داشتن شرایط کار در آلمان به عنوان یک شهروند غیر اتحادیه اروپا ضروری است. پای‌بند بودن به شغل به مدت حداقل دو سال می‌تواند اقامت دائم آلمان را در صورت داشتن کارت آبی اتحادیه اروپا برای شما به ارمغان بیاورد.

مشاغل کانادا

کارگران بسیار ماهر فرصت‌های شغلی زیادی در کانادا پیدا خواهند کرد. با بیش از ۴۱۵۰۰ شرکت فناوری، متخصصان فناوری اطلاعات بهترین شانس استخدام را دارند. به غیر از فناوری اطلاعات، سایر یخش‌ها نیز مانند تولید، خدمات، املاک و ارتباطات همه بخش‌های ضروری در کانادا هستند و در طول سال‌ها به طور مداوم در حال رشد بوده‌اند.

علاوه بر این، کانادا آماده پذیرش مهاجران بیشتری در آینده است. اگر تخصص شما در صنایع IT، پزشکی، انجینیری/مهندسی، نفت یا گاز است، پس به کانادا شما خوش می‌روید.

از نظر موقعیت مکانی، اکثر مهاجران ترجیح می‌دهند در تورنتو کار کنند. با این حال، این بدان معنا نیست که تورنتو بهترین فرصت‌های شغلی را برای خارجی‌ها ارائه می‌دهد. در واقع، بسیاری از کارگران ماهر به بخش‌های شمالی کانادا می‌روند، جایی‌که بیشترین تقاضا وجود دارد.

مناطقی مانند آلبرتا، مانیتوبا و ساسکاچوان تقاضای بیشتری برای کارگران ماهر خارجی دارند. در این سه ایالت نسبت به شهرهای بزرگی مانند تورنتو و مونترال نرخ اشتغال برای خارجی‌ها بالاتر است.

علاوه بر این، یافتن شغل در کانادا به میزان رایج بودن یک شغل بستگی دارد. همچنان، برخی از مشاغل در کانادا معمولاً در شهرها یا ایالت‌های خاصی متمرکز می‌شوند. اگر به دنبال شغلی در زمینه تکنالوژی هستید، شانس بیشتری برای دریافت آن در شهرهایی مانند ونکوور، تورنتو و مونترال دارید.

از سوی دیگر، مشاغل در بخش مراقبت‌های صحی در هر بخش از کانادا در دسترس است. علاوه بر مراقبت‌های بهداشتی، مشاغل در بخش‌های معدن، ساخت‌و‌ساز و مهندسی در سراسر کشور موجود است.

هنگام جستجوی کار در کانادا، دانستن برخی از حقایق در مورد یافتن شغل در آن‌جا ضروری است.

مثلا:

 • کارفرمایان به دنبال افراد واجد شرایط هستند
 • مشاغل فنی بیشترین تقاضا را دارند
 • فارغ‌التحصیلان می‌توانند پس از اتمام مدرسه/مکتب از طریق برنامه‌های آنلاین کار پیدا کنند.

تفاوت‌های کار در کانادا و آلمان

کارمندان کانادایی بیمه کار، مزایای خانواده، بیمه بازنشستگی، مزایای تحصیل و آموزش، مزایای مسکن و مرخصی زایمان را به عنوان بخشی از مزایا دریافت می‌کنند. کارفرمایان آلمانی نیز همین پیشنهاد را به شما خواهند داد. پرداخت‌ها در کانادا هر دو هفته یک‌بار انجام می‌شود، در حالی که در آلمان یک بار در ماه دریافت می‌کنید.  فرهنگ کار در کانادا شامل فداکاری، اشتیاق و سخت‌کوشی است.

در بسیاری از شرکت‌های کانادایی اضافه‌کاری یک روند طبیعی است و از کارگران انتظار می‌رود کار را بر خانواده و اوقات فراغت گاهی ترجیح دهند. کارفرمایان می‌توانند شما را به راحتی اخراج کنند. اما در آلمان کسی نمی‌تواند بدون توجیه منطقی و قانونی، کارمندی را اخراج کند. بنابراین امنیت شغلی شما در آلمان بیشتر است.

حقوق و مالیات

چه کسانی بیشتر حقوق می‌گیرد، آلمانی‌ها یا کانادایی‌ها؟

حقوق و دست‌مزد

آلمان

متوسط ​​حقوق رسمی در آلمان در سال ۲۰۲۱ میلادی ۵۶۹۸۵ یورو یا ۳۴۱۲۶ یورو پس از کسر مالیات برای یک فرد در سال بود.

 • دست‌مزد در آلمان بدیهی است که به شغل بستگی دارد .

یک نظافت‌چی، پیش‌خدمت یا صندوق‌دار در یک سوپرمارکت به طور متوسط ​​سالانه حدود ۲۸۷۰۰ یورو یا ۲۳۰۰ یورو در ماه درآمد دارد. اکثر مشاغل معمولی و نیازمند مهارت پائین، دست‌مزد پایینی نیز دارند.

 • مشاغل سطح متوسط

یک منشی حدود ۳۷۰۰ یورو در سال یا ۲۹۰۰ یورو در ماه در آلمان درآمد دارد. یک معلم کودکستان ماهیانه ۳۳۲۰ یورو ناخالص و یک معلم مکتب/مدرسه به طور متوسط ​​۳۹۰۰ یورو ناخالص دریافت می کند.

 • مشاغل سطح بالا

یک مدیر پروژه در یک شرکت متوسط ​​سالانه حدود ۵۶۶۰۰ یورو یا ماهانه ۴۷۰۰ یورو درآمد دارد. یک حساب‌دار به طور متوسط ​​سالانه حدود ۴۱۰۰۰ یورو یا ماهیانه ۳۴۰۰ یورو ناخالص درآمد دارد.

پزشکی/داکتری جزو پردرآمدترین مشاغل در آلمان است. به عنوان مثال، یک رادیولوژیست به طور متوسط ​​سالانه ۸۴۰۰۰ یورو درآمد دارد که به ۷۰۰۰ یورو در ماه می‌رسد.

علاوه بر این، مدیران عامل می‌توانند از بالاترین حقوق در سراسر کشور برخوردار شوند – ۱۷۴۶۰۰ یورو در سال یا ۱۴۵۵۰ یورو در ماه.

میانگین حقوق در آلمان در سال 2021 در صنایع مختلف:

حرفه میانگین  حقوق ناخالص (2021)
پزشکی ۸۹۰۰۰ یورو
دارایی، مالیه، سرمایه‌گذاری ۷۳۰۰۰ یورو
وکالت ۶۸۰۰۰ یورو
مشاوره کسب‌وکار ۶۴۰۰۰ یورو
بانک‌داری ۶۲۰۰۰ یورو
مهندسی/انجینیری ۶۲۰۰۰ یورو
آی‌تی ۶۰۰۰۰ یورو
بازاریابی، روابط عمومی ۶۰۰۰۰ یورو
تولید ۶۰۰۰۰ یورو
توزیع و فروش ۵۹۰۰۰ یورو
منابع انسانی ۵۸۰۰۰ یورو
ساخت‌وساز ۵۷۰۰۰ یورو
پژوهش ۵۶۰۰۰ یورو
لوژستیک ۵۰۰۰۰ یورو
طرح ۴۸۰۰۰ یورو
معمار ۴۵۰۰۰ یورو
پرستار ۳۵۰۰۰ یورو
فیزیوتراپیست ۲۸۰۰۰ یورو
آشپزی ۲۵۰۰۰ یورو
گارسون ۱۲۰۰۰ یورو
حداقل دستمزد ۱۸۰۰۰ یورو

خودتان حقوق‌ها را در آلمان چک کنید

از این ابزار رایگان برای بررسی میان‌گین حقوق در آلمان استفاده کنید. می‌توانید فیلترهایی مانند مکان، تجربه، مهارت‌ها، اندازه شرکت و سایر موارد را اضافه کنید تا دقیق‌ترین اعداد را ببینید!

کانادا

متوسط ​​حقوق در کانادا در سال ۲۰۲۱ حدود ۵۴۶۳۰ دالر کانادا برای کارگران تمام‌وقت بود. در حالی که معمول‌ترین دست‌مُزد در سال ۲۰۲۱ قبل از مالیات ۵۹۷۵۹ دالر کانادا بود.

میان‌گین حقوق در بخش‌های مختلف شغلی و رشد سالانه:

 • خدمات اسکان و غذا – ۲۴۰۲۷.۶۴ دالر (+۵.۰%)
 • اداری و پشتیبانی – ۵۰,۰۸۴.۳۲ دالر (+ ۵.۷٪)
 • هنر، سرگرمی و تفریح ​​– ۳۷۷۰۰.۰۰ دلار (-۶.۳%)
 • ساخت‌وساز – ۷۱,۳۹۹.۶۴ دالر (+ ۴.۴%)
 • تحصیلات – ۶۱,۷۲۶.۶۰ دالر (+ ۵.۸%)
 • امور مالی و بیمه – ۷۵,۹۷۷.۷۲ دالر (-۱.۳٪)
 • جنگل‌داری – ۶۷۰۵۷.۱۲ دالر (+۱۴.۲%)
 • مراقبت‌های صحی و کمک‌های اجتماعی – ۵۱,۲۶۴.۷۲ دالر (-۳.۱٪)

صنایع فرهنگی و هنری – ۸۶,۱۹۷.۸۰ دالر (+ ۲۰.۳%)

مدیریت شرکت‌ها – ۸۲,۷۰۴.۹۶ دالر (+ ۱۰.۹٪)

ساخت‌وساز – ۶۲,۵۵۱.۳۲ دلار (+ ۲.۷%)

استخراج معادن، نفت و گاز – ۱۱۶,۵۹۲.۸۴ دالر (+ ۳.۱٪)

خدمات حرفه‌ای، علمی و فنی – ۸۰۲۸۵.۴۰ دالر (+۵.۵%)

مدیریت عمومی – ۷۶,۷۵۲ دالر (+ ۱.۳٪)

املاک و مستغلات (اجاره/رهن) – ۶۳,۳۱۹.۳۶ دالر (+ ۸.۱%)

خُرده‌فروشی – ۳۴.۴۷۶.۰۰ دالر (-۰.۱%)

حمل‌ونقل و انبارداری – ۶۱,۷۲۷.۶۴ دالر (+ ۱.۲٪)

خدمات آب و برق – ۹۷,۵۲۲.۳۶ دالر (-۳.۹%)

تجارت عمده – ۷۰,۳۸۲.۵۲ دالر (+ ۴.۴%)

مالیات

برای همان درآمد ۶۰۰۰۰ یورو معادل (۸۸۴۷۶ دالر کانادا) توسط یک فرد، ۳۵۷۷۰ یورو پس از مالیات در آلمان و ۴۴۴۲۷ یورو معادل (۶۴۸۲۸ دلار کانادا) در کانادا خواهید داشت. از این رو، در کانادا، سالانه ۸۶۵۷ یورو در مالیات صرفه‌جویی خواهید کرد. مجردها چون‌که بچه ندارند و پول کودک و یک‌سری مزایای دیگر را دریافت نمی‌کنند قطعاً وقتی با همان حقوق در آلمان کار می‌کنند فقیرتر خواهند بود.

آلمان

بیمه.های درمانی، بازنشسته‌گی، بی‌کاری، مراقبت‌های طولانی – همه به طور خودکار با مالیات پرداخت می‌شوند.

بررسی اجمالی مالیات در آلمان برای حقوق ناخالص سالانه ۶۰۰۰۰ یورو برای یک فرد مجرد بدون فرزند:

 • مالیات بر درآمد: ۱۱۸۷۲ یورو
 • هزینه اضافی: ۶۵۲ یورو
 • مالیات کلیسا: ۹۴۹ یورو
 • مالیات: ۱۳۴۷۵ یورو
 • بیمه بازنشسته‌گی: ۵۵۸۰ یورو
 • بیمه بی‌کاری: ۷۲۰ یورو
 • بیمه درمانی: ۴۳۵۹ یورو
 • بیمه مراقبت: ۹۹۸ یورو
 • هزینه‌های اجتماعی: ۱۱۶۵۷ یورو
 • حقوق خالص: ۳۴۸۶۶ یورو

کانادا

بررسی اجمالی مالیات در انتاریوی کانادا برای حقوق ناخالص سالانه ۶۰۰۰۰ یورو معادل (۸۷۵۵۲ دالر کانادا) برای فرد مجرد بدون فرزند:

 • مالیات فدرال: ۱۲۳۶۸ دالر کانادا
 • مالیات ایالتی: ۶۲۴۸ دالر کانادا
 • حق بیمه: ۴۰۵۶ دالر کانادا
 • کل مالیات: ۲۲۶۷۲ دلار کانادا
 • میان‌گین نرخ مالیات: ۲۱.۳۳ درصد
 • نرخ مالیات نهایی: ۳۱.۴۸ درصد
 • حقوق خالص: ۶۴۸۸۰ دلار کانادا یا ۴۴۴۲۷ یورو

در کانادا کارمندان بسته به شغل خود باید مالیات فدرال یا ایالتی بپردازند.

با متوسط ​​درآمد سالانه ۵۴۶۳۰ دالر کانادا، ۱۲۳۳۵ دالر کانادا یا ۲۲.۵۸ درصد مالیات پرداخت خواهید کرد. با این کار ۴۲۲۹۵ دالر کانادا در ماه باقی می‌ماند.

فرصت‌های کسب‌وکار و خوداشتغالی

اگر شغلی در برنامه شما نباشد، در کدام کشور انجام یک تجارت راحت تر است؟

آلمان

راه آسان‌تر برای خوداشتغالی در آلمان، کار به عنوان فریلنسر است. به این ترتیب می‌توانید ویزای فریلنسر دریافت کنید. بخش مهمی از کار به عنوان فریلنسر در آلمان این است که ابتدا خود و شغل را تضمین کنید. شما می‌توانید مشتریانی از خارج از کشور یا آلمان داشته باشید.

در این لینک مورد ویزای فریلنسر آلمان و شرایط آن بیشتر بخوانید .

شرط اصلی ویزای فریلنسر آلمان، ارائه چند قرارداد قبلی یا فعلی با مشتریان آلمانی و معتبر در بیمه درمانی آلمان است. گاهی اوقات ویزا بدون داشتن تماسی در آلمان تأیید می‌شود، اما فریلنسرها به تجربه‌ای در گذشته و مدارک مربوطه نیاز دارند.

شرکت‌ها مستقیماً فریلنسرها را در آلمان استخدام نمی‌کنند، در عوض شما را به عنوان پیمان‌کار استخدام می‌کنند. شما همچنان می‌توانید خدمات خود را به مشتریان خصوصی ارائه دهید.

کانادا

شما همچنین می‌توانید در کانادا یک فریلنسر شوید، در واقع بیش از ۱۵ درصد از همه کارگران فریلنسر هستند. سیستم کانادا کار آزاد را به عنوان یک نهاد تجاری به رسمیت می‌شناسد. این امر مستلزم رعایت الزامات قانونی برای پرداخت مالیات است.

به عنوان یک فریلنسر در کانادا، احتمالاً در زمینه نوشتن، برون‌سپاری فناوری، کارهای هنری یا مدیریت کار از راه دور کار می‌کنید.

برای این‌که در کانادا خوداشتغال شوید، می‌توانید یک مالکیت انحصاری در ایالتی که در آن زندگی می‌کنید یا که در آن شرکت دارید ثبت کنید. گزینه دوم گران‌تر است، اما منطقی‌تر است، زیرا شما کسر مالیات بیشتری در دسترس خواهید داشت.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE