یونس قانونی. جو بایدن و طیاره B52

باری قصه‌ی جالبی را از زبان یونس قانونی در مورد یک سفر آقای بایدن به کابل شنیدم:
در سال ۲۰۰۲ میلادی که آقای بایدن در آمریکا سناتور بود با یک هیئت آمریکایی به کابل می‌آید. در کابل به دیدار یونس قانونی وزیر داخله افغانستان می‌رود. آن‌ها به وسیله یک ترجمان با هم گفت‌وگو می‌کنند. ترجمان به نقل از آقای بایدن به آقای قانونی می‌گوید: “چنان با B52 بزنیم‌تان که هیچ‌وقت فراموش نکنید !”
آقای قانونی به بایدن می‌گوید: “ما پوز شوروی را به خاک مالیدیم، این‌چطور حرف زدن است؟”
خلاصه مجلس به شدت مختل می‌شود و آقای بایدن از وزارت داخله خارج می‌گردد. ساعتی بعد رئیس‌جمهور کرزی آقای قانونی را برای صرف غذای شام با مهمانان امریکایی به ریاست‌جمهوری فرا می‌خواند. آقای قانونی داستانی که اتفاق افتاده بود را به رئیس‌جمهور نقل می‌کند و رییس‌جمهور نیز ناراحت می‌شود.
سپس و احتمالا فردای آن‌روز آقای بایدن با وساطت زلمی خلیل‌زاد دوباره به دیدار قانونی می‌آید. آن‌ها در مورد این‌که چه اتفاقی افتاد باهم بحث می‌کنند. سپس متوجه می‌شوند که ترجمان نقل‌وقول نادرستی را از قانونی به بایدن منتقل کرده بود. آقای قانونی گفته بود که ما هرجایی که القاعده را ببینیم خواهیم زد و اجازه نمی‌دهیم به خاک ما مسلط شوند. ترجمان اما به آقای بایدن گفته که آقای قانونی می‌گوید شما را می‌زنیم و اجازه نمی‌دهیم که در خاک ما مسلط شوید.
بخش‌هایی از این اتفاق را زلمی خلیل‌زاد در کتاب فرستاده نیز نقل‌وقول کرده و گفته است که بایدن سپس از آقای قانونی پوزش خواست.
به باور آقای قانونی، آقای خلیل‌زاد به صورت ناقص این موضوع را نقل‌و قول کرده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE