نویسنده‌‌ ایرانی: هرات سرآمد همه‌ی شهرهای فرهنگی جهان است | پادکست

دکتر علیرضا قیامتی یکی از نویسندگان بزرگ ایرانی معتقد است که در میان همه شهرهای فرهنگی جهان، هرات سرآمد تمام شهرها در طول تاریخ بوده است. او این ادعا را از زبان الکساندر بلدروف نقل‌قول می‌کند. بلدروف از محققین برجسته ادبیات و فولکلور فارس و تاجیک است که در مکتب معروف خاورشناسى لنینگراد تربیت یافته است.

Herat Grand Mosque
مسجد جامع هرات

به گفته آقای قیامتی استاد دانشگاه و نویسنده چندین اثر در حوزه فرهنگ و ادب ایران، در طلوع و پیش‌آهنگیِ شعر پارسی نام هرات آشناترین و گسترده‌ترین نام تاریخ است. او می‌گوید که نخستین انجمن ادبی زبان پارسی که به جز انجمن ادبی فعلی بوده، در زمان مولانا عبدالرحمن جامی در هرات شکل گرفته و مکتب هرات از دستاوردهای این انجمن است.

آقای قیامتی این سخنان را در برنامه “شب هرات” از سلسله نشست‌های بخارا انجام داده است.

سخنرانی آقای قیامتی در این نشست در مورد هرات را می‌توانید از اینجا بشنوید:

[sonaar_audioplayer playlist_type=”feed” artwork=”https://wpayman.com/wp-content/uploads/2022/02/1346726.jpeg” artwork_id=”13096″ feed=”https://wpayman.com/wp-content/uploads/2022/02/Dr-alireza-Qiyamati.mp3″ feed_title=”سخنرانی دکتر قیامتی” player_layout=”skin_float_tracklist” hide_progressbar=”default” display_control_artwork=”false” hide_artwork=”false” show_playlist=”false” show_track_market=”false” show_album_market=”false” hide_timeline=”false”][/sonaar_audioplayer]

دانلود فایل صوتی


مرتبط:

چند آهنگ در وصف هرات عزیز | MP3

جامعه یهودیان هرات | یادداشت‌های یک روزنامه‌نگار

گویش هروی، گویش مادر در زبان فارسی است

نظرات
  • بهروز 2022-02-13 پاسخ

    مصوری که نیکو نقش کائینات کشید
    چوخواست ثانی جنت کشد هرات کشید

پاسخی بدهید