گویش هروی، گویش مادر در زبان فارسی است

دیروز فایل صوتی‌ای از برنامه «شب هرات» از سلسله نشست‌های بخارا به دست من رسید که در آن استاد عبدالغفور آرزو، اندیشمند پر افتخار کشور، سخنرانی خود با عنوان «چگونگی هرات در گذار تاریخ» را ارائه می‌کردند.

در این نشست چهره‌های درشت فرهنگی از هرات و مشهد حضور داشتند. در سخنرانی استاد آرزو به موردی برخوردم که برای من تازگی داشت. اینکه لهجه یا گویش هراتی در میان چهار گویش هروی، تاجیکی، کابلی و تهرانی گویش مادر است. به گفته استاد آرزو اولین آثاری که با گویش هریوایی نگاشته شده، آثار اوستایی و کار زرتشت است ..

در ادامه فایل صوتی 17 دقیقه‌ای سخنرانی استاد آرزو را به عنوان پادکست، خدمت‌تان قرار می‌دهم. البته قابل یادآوری است که در شب هرات، محمدجعفر یاحقی، استاد دانشگاه فردوسی مشهد، یوسف متولی حقیقی، تاریخ‌دان و استاد دانشگاه، محمدحسین پاپلی یزدی جغرافی‌دان و نویسنده، منیژه بهره فعال فرهنگی حوزه زنان هرات، محمد داوود منیر، استاد ادبیات و سرپرست فعلی دانشگاه هرات، علیرضا قیامتی، استاد ادبیات و قائم‌مقام خردسرای فردوسی مشهد، و خلیل‌الله افضلی، استاد ادبیات و رئیس موسسه بایسنغر هرات، سخنرانی کردند که با تأسف من به همه فایل های صوتی سخنرانی‌های این نشست فرهنگی دسترسی ندارم.

نوع فایل: صوتی

صدا: سخنرانی استاد عبدالغفور آرزو

موضوع: چگونگی هرات در گذار تاریخ

زمان: 17 دقیقه

مطلب مشابه:

چند آهنگ در وصف هرات عزیز | MP3

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE