// Schedule Cron Job on Plugin Activation function earthquake_info_activate() { if (!wp_next_scheduled('earthquake_info_update_event')) { wp_schedule_event(time(), 'hourly', 'earthquake_info_update_event'); } } register_activation_hook(__FILE__, 'earthquake_info_activate'); // Clear Cron Job on Plugin Deactivation function earthquake_info_deactivate() { $timestamp = wp_next_scheduled('earthquake_info_update_event'); wp_unschedule_event($timestamp, 'earthquake_info_update_event'); } register_deactivation_hook(__FILE__, 'earthquake_info_deactivate'); // Hook the update function to the Cron Event add_action('earthquake_info_update_event', 'earthquake_info_update_data'); function earthquake_info_update_data() { $settings = get_option('earthquake_info_settings'); $feed_url = isset($settings['feed_url']) ? esc_url($settings['feed_url']) : ''; if (!$feed_url) { return; } $xml = simplexml_load_file($feed_url); if ($xml) { update_option('earthquake_info_data', $xml); } } تاریخچه روابط دیپلوماتیک افغانستان و ایالات متحده امریکا - یادداشت‌های‌ یک‌ روزنامه‌نگار

تاریخچه روابط دیپلوماتیک افغانستان و ایالات متحده امریکا

افغانستان و ایالات متحده امریکا از سال ۱۹۲۱ با یک‌دیگر روابط سیاسی و دیپلوماتیک خود را شروع کردند. اوج روابط این دو کشور پس از شکست طالبان در سال ۲۰۰۱ تا خروج امریکا در سال ۲۰۲۱ بود.

به رسمیت شناختن

ایالات متحده، افغانستان را در ۲۶ جولای ۱۹۲۱ به رسمیت شناخت، زمانی‌که رئیس‌جمهور آن کشور، ‘وارن جی هاردینگ’ مأموریت دولت افغانستان را در کاخ سفید پذیرفت. مقامات بریتانیایی در ۹ اگست ۱۹۱۹ به وزارت امور خارجه اطلاع داده بودند که افغانستان «رسماً در امور خود آزاد و مستقل است».

آغاز روابط دیپلوماتیک 

روابط دیپلوماتیک میان دو کشور در ۴ می ۱۹۳۵ هنگامی که ‘ویلیام اچ هورنیبروک’ استوارنامه خود را به دولت افغانستان تقدیم کرد برقرار شد. هورنیبروک هم‌زمان دارای مسؤولیت دیپلوماتیک در ایران بود و دفتر اصلی آن در واقع در شهر تهران موقعیت داشت.

تأسیس نمایندگی

نمایندگی ایالات متحده در کابل در ۶ جون ۱۹۴۲ با ‘چارلز دبلیو تایر’ به عنوان کاردار موقت تأسیس شد.

تأسیس سفارت

نمایندگی ایالات متحده در ۵ جون ۱۹۴۸، زمانی که “الی ای پالمر” استوارنامه خود را به دولت افغانستان تقدیم کرد، به سفارت ارتقاء یافت.

ترور سفیر ایالات متحده

سفیر ایالات متحده در کابل ‘آدولف دابز’ در ۱۴ فبروری ۱۹۷۹ در کابل ترور شد. آدولف دابس در کوچه مرغ‌ها در شهر کابل ربوده و سپس به هتل کابل منتقل و در آن‌جا توسط افراد نامعلومی کشته شد.

پس از مرگ سفیر دابز، مأموریت ایالات متحده در کابل توسط کاردار موقت اداره می‌شد.

بسته شدن سفارت ایالات متحده در افغانستان

سفارت ایالات متحده در کابل در ۳۰ جنوری ۱۹۸۹ به دلیل نگرانی از عدم توانایی حکومت داکتر نجیب‌الله در حفظ امنیت و محافظت از دیپلومات‌ها پس از خروج نهایی نیروهای شوروی از کشور بسته شد. در آن سال اکثر سفارت‌خانه‌ها در افغانستان مسدود شدند.

حمله امریکا به افغانستان

امریکا و افغانستان در زمان دولت اسلامی مجاهدین و زمان طالبان، روابط دیپلوماتیک نداشتند. سپس حمله آمریکا به افغانستان در پی حملات ۱۱ سپتامبر در اواخر سال ۲۰۰۱ رخ داد و مورد حمایت متحدان نزدیک ایالات متحده قرار گرفت. این درگیری به جنگ آمریکا در افغانستان نیز معروف است. اهداف عمومی آن از بین بردن القاعده و همچنین پایگاه امن عملیات‌ها در افغانستان با حذف طالبان از قدرت بود.

آغاز مجدد روابط دیپلوماتیک

دفتر ارتباط ایالات متحده در کابل در ۱۷ دسامبر ۲۰۰۱ با مسؤولیت سفیر ‘جیمز دابینز’ افتتاح شد. ایالات متحده در ۲۲ دسامبر ۲۰۰۱، اداره موقت در افغانستان را به رسمیت شناخت.

سفارت ایالات متحده در کابل در ۱۷ جنوری ۲۰۰۲ بازگشایی شد، در واقع دفتر ارتباطات ایالات متحده مجدداً به عنوان سفارت شناخته شد و رایان کراکر به عنوان کاردار موقت مقرر گردید.

تعلیق فعالیت سفارت امریکا در کابل

سفارت ایالات متحده در کابل در ۳۱ اگست ۲۰۲۱ در پی فروپاشی دولت جمهوری در افغانستان، فعالیت خود را به حالت تعلیق درآورد و فعالیت‌های خود را به دوحه قطر منتقل کرد.

فهرست سفیران آمریکا در افغانستان:

جان آر باس (۲۰۱۷ – ۲۰۲۱)

سفیر کاردار ویژه هوگو یورنز  (۲۰۱۶ – ۲۰۱۷)

مایکل مک کینلی (۲۰۱۴ – ۲۰۱۵)

جیمز بی کانینگهام  (۲۰۱۲ – ۲۰۱۴)

رایان کراکر  (۲۰۱۱ – ۲۰۱۲)

کارل دبلیو آیکنبری  (۲۰۰۹ – ۲۰۱۱)

ویلیام براچر وود  (۲۰۰۷ – ۲۰۰۹)

رونالد نئومان  (۲۰۰۵ – ۲۰۰۷)

زلمی خلیل زاد  (۲۰۰۳ – ۲۰۰۵)

رابرت پاتریک جان فین  (۲۰۰۲ -۲۰۰۳)

رایان کراکر ، به عنوان کاردار موقت منصوب شد (۲ جنوری ۲۰۰۲)

آدولف دابز  (۱۹۷۸ – ۱۹۷۹)

تئودور لیمن الیوت  (۱۹۷۳ – ۱۹۷۸)

رابرت گرهارد نویمان  (۱۹۶۶ – ۱۹۷۳)

جان میلتون استیوز  (۱۹۶۲ – ۱۹۶۶)

هنری آلفرد بایرود  (۱۹۵۹ – ۱۹۶۲)

شلدون تیبتز میلز  (۱۹۵۶ – ۱۹۵۹)

آنگوس ایوان وارد  (۱۹۵۲ – ۱۹۵۶)

جورج رابرت مرل  (۱۹۵۱ – ۱۹۵۲)

لوئیس گوته دریفوس  (۱۹۴۹ – ۱۹۵۱)

توجه:  ارتقاء نمایندگی به سفارت کابل (۶ می ۱۹۴۸)

الی الیوت پالمر  (۱۹۴۵ – ۱۹۴۸)

کورنلیوس ون همرت انگرت  (۱۹۴۲ – ۱۹۴۵)

یادداشت:  افتتاح نمایندگی کابل (۶ جون ۱۹۴۲)

لوئیس گوته دریفوس  (۱۹۴۰ – ۱۹۴۲)

ویلیام هریسون هورنیبروک  (۱۹۳۵ – ۱۹۳۶)
یادداشت:  سفیر همزمان افغانستان و ایران. ساکن تهران

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *