فرهنگ و هنرتُرک‌تباران یا تور‌ک‌تباران و یا تورک‌زبانان افغانستان سومین مجموعه‌ی بزرگ قومی در افغانستان هستند. اکثر تورک‌تباران در شمال و عده‌ای نیز در غرب افغانستان زندگی می‌کنند ولی به صورت پراکنده، تورک‌تباران افغانستان در اکثر ولایت‌های این کشور حضور دارند.

سکونت‌گاه‌های ترکان … 
باد سرد آرام بر صحرا گذشت

سبزه‌زاران رفته – ‌رفته زرد گشت

تک‌درخت نارون شد رنگ – ‌رنگ

زرد شد آن چتر شاداب قشنگ
شاعر، گزارش‌گر فصل‌هاست. او در شعرش از زیبایی بهار می‌گوید، وصفش می‌کند و به مخاطبان خود آرامش تزریق می‌دهد. او …

در یکی از گردهمایی‌های نادر در افغانستان زیر چتر حکومت طالبان، دخترانی گرد هم آمده‌اند و درباره کتابی از ریچل هالیس بحث می‌کنند. کتاب "خودت باش دختر".

آن‌ها را هر روز واکنش‌های احتمالی تهدید می‌کند. دختران هراتی امید دارند که طالبان …
همه‌ی ما داستان‌های زیبا و روایت‌های متفاوتی از عشق زنان و مردانی در گذر تاریخ به یک‌دیگر را شنیده‌ایم. روایت‌هایی که اکنون ثبت تاریخ شده‌اند، مانند داستان لیلی و مجنون، شیرین و فرهاد، خسرو و شیرین، وامق و عذرا، رستم …دیروز فایل صوتی‌ای از برنامه «شب هرات» از سلسله نشست‌های بخارا به دست من رسید که در آن استاد عبدالغفور آرزو، اندیشمند پر افتخار کشور، سخنرانی خود با عنوان «چگونگی هرات در گذار تاریخ» را ارائه می‌کردند.
در این نشست چهره‌های …وحید پیمان، 14 دلو 1400
در این یادداشت، می‌خواهم در مورد کسی بنویسم که پیکر زخمی فرهنگ و هنر هرات را دو دهه تمام، یک‌تنه بر دوش کشیده بود. دیروز متوجه شدم که شاید بیش از 1000 نوشته در مورد هرات، …در ماه دلو سال ۱۳۹۸ سری به گورستان شهدای صالحین زدم؛ بزرگ‌ترین گورستان پایتخت و سند غیر قابل انکار تاریخ پر از رنج و اندوه کابل. پس از عبور از ترافیک سفت‌وسخت کابل، وارد کوچه خرابات شدم. در انتهای کوچه …نویسنده: وحید پیمان
یهودیان هرات بزرگترین جامعه یهودیان افغانستان بود که از شهر مشهد ایران به افغانستان مهاجر و در مرکز شهر هرات زندگی می‌کردند. با استناد به برخی از منابع تاریخی، تعداد کل یهودیان افغانستان در اواسط قرن بیستم حدود …

به دعوت سازمان خبرنگاران بدون مرز از هامبورگ برلین رفتم. در یک نشست خبری اختصاصی که برای بیان مشکلات خبرنگاران افغانستان ایجاد شده بود شرکت کردم.
لیزا کرتچمر و کرستین میهر، از سازمان گزارشگران بدون مرز نیز در این نشست شرکت …یادداشت: این سفرنامه توسط ملیسا ردی فلم‌ساز امریکایی و عضو یک گروه بین‌المللی فلم‌سازی نوشته و در نشریه Huffpost به چاپ رسیده است. ملیسا در پایان سال ۲۰۱۷ به افغانستان سفر توریستی داشته است.

ترجمه: و – پ

به عنوان یک توریست …

قرنها پیش وقتی فاتحان عرب به کابل حمله نمودند، پیروان سایر ادیان که در کابل ساکن بودند برای دفاع از عبادت‌خانه های شان سرسختانه جنگیدند. در روایات تاریخی آمده است که یکی از سرداران سپاه عرب در حالیکه در هر …امروز  سری به گورستان شهدای صالحین زدم. گورستان شهدای صالحین بزرگ‌ترین گورستان کابل است. شهدای صالحین به ظاهر، یک گورستان است اما در واقع شبیه تابوتی است که جنازه‌های زیادی را حمل می‌کند.
هر قدمش، آرامگاه شهیدی‌ست، شهدای صالحین سند غیر …در شمال شهر هرات و در نزدیکی‌ کوه‌پایه‌های به‌پا ایستاده اما کوتاه‌قامت این شهر، کلکسیونی از پرافتخارترین میراث‌های تاریخی افغانستان کنار هم به تماشای گذر زمان نشسته‌اند. مجموعه‌ای که هر روز هزاران نفر را از جای‌جای افغانستان میزبانی می‌کند.
شماری این …یک یادداشت فیس‌بوکی استاد شعیب بهراد در مورد سنگ‌نوشته‌ای با رباعی حسن‌خان شاملو در ضلع شمالی آرام‌گاه خواجه عبدالله انصاری را خواندم. او گلایه‌مند بود که این اثر زیبای هنری را کسی رنگ‌آمیزی کرده و اصالت سنگ‌نوشته را زیر سوال …مدتی است که از خود می‌پرسم که آرامگاه استاد کمال الدین بهزاد معروف‌ترین و خبره‌ترین استاد منیاتوری و نقاشی جهان و خالق مکتب هرات کجاست؟
سری به گوگل زدم، صدها سایت و روزنامه آرامگاه او را در باغ موسوم به دو …