یادداشت‌های شخصیمن ایرانی نیستم، یک روزنامه‌نگار مهاجر تبعیدی افغانستانی مقیم آلمان هستم که اخیرا و پس از سقوط کابل، همه خاطراتم را در افغانستان جا گذاشتم و آواره اروپا شده‌ام.
امروز با وصف همه درگیری‌های کاری‌ای که داشتم، احساس کردم که پسر …


احمد وحید پیمان
خبرنگار در تبعید
هامبورگ
متن از انگلیسی برگردان شده است

برای مطالعه نسخه انگلیسی، اینجا کلیک کنید !

هنگامی که تعدادی از کشورها پس از سقوط جمهوریت در افغانستان در پانزدهم ماه اگست، شروع به تخلیه‌ی شهروندان تحت خطر کردند، هرج‌ومرج کم‌سابقه‌ای …
متأسفانه یکی از زخمی‌های رویداد دیشب هرات، در شهر مشهد ایران عصر امروز یک‌شنبه درگذشت؛ انار گُل 18 سال داشت. رابعه خواهر 22 ساله‌ی او نیز دیشب در دم جانش را از دست داد. هر دو خواهر جهت امرار معاش …وحید پیمان:

شاید بسیاری‌ها دونالد ترامپ را فراموش کرده باشند، مرد عجیب دنیای سیاست ایالات متحده امریکا، کسی که هنوز پس از گذشت دقیقا یک سال از پیروزی رقیبش در انتخابات، هنوز شکست خودش را نپذیرفته است. مردی که بسیاری‌ها او …طالبان در بدو ورود خود به کابل از عفو، بخشش، صلح، امنیت و روزهای خوب برای افغانستان حرف زدند. اما دیری نگذشت که دروازه‌های مکاتب را به روی دختران بستند و به جای جوانان تحصیل‌کرده، افراد جنگی‌ خود را در …
طالبان دیروز،
طالبان امروز
 فاطمه مهدوی/ عضو هیئت تحریریه ماهنامه مدیریت ارتباطات 

اخبار افغانستان و سقوط دولت «اشرف غنی» و بازگشت دوبارۀ طالبان مهم‌ترین خبر این روزهای جهان و به‌خصوص منطقه ماست. بحث درباره مقاومت مردم افغانستان و فساد دولت از مهم‌ترین مباحثی …آقای حقانی، سلام

امیدوارم خوب باشید.

امروز خبری را خواندم که شما در دیدار با شماری از استادان مکاتب، از آن‌چه ترک وطن توسط شماری از "جوانان فریب خورده" عنوان کرده‌اید، ابراز تاسف نمودید. در خبر آمده است:
"جوانانی که از وطن به …نوشتن و توصیه کردن برای کسانی که تاکید می‌کنند "کرونا دروغ است" بسیار دشوار است و انگیزه‌ای برای گفتن و نوشتن باقی نمی‌گذارد.
چطور ممکن است از فاصله‌گذاری اجتماعی برای کسانی بگوئیم‌ که نه بحران ناشی از کروناویروس در جهان را …"طرح قرنطین اجباری ۲۱ روزه"

وحید پیمان

ممکن است اندکی این یادداشت من طولانی باشد اما مطالعه آن به مسوولان حکومتی و کسانی اراده عبور از بحران کرونا در افغانستان را دارند، توصیه می‌شود.
همه‌‌ی‌مان می‌دانیم قیودها در افغانستان، پراکنده‌اند و اطمینان داریم …معلوم‌ نیست به خاطر، "اپلکیشینی" که وزارت‌های مخابرات و صحت کشور مشترکا افتتاح کردند، چقدر پول مصرف شده است. نفس این عمل کار خوبی بود اما کش‌وفش و ساز و کُرنایی که ایجاد کردند، سطح فعالیت‌های دولتی در افغانستان را …آن‌چه باید در مورد کرونا و افغانستان بدانید!

این نوشته حاصل دو روز جست‌‌وجو است و شما را از شایعات دور نگه می‌دارد و به واقعیت‌هایی در مورد کرونا در افغانستان نزدیک می‌سازد.
لطفا در اشتراک‌گزاری این یادداشت کمک‌مان کنید.

در شهرهای هرات، …پیش از همه بگویم که اینجا وبلاگ شخصی من است و نباید با سایت روزنامه اشتباه گرفته شود.

از دیشب ده‌ها تماس دریافت کردم با طرح این سوال که «چه کسی شهردار هرات می‌شود؟»
اعلان نتایج از وظایف ناظرین نیست و نخواهد …

زمین‌لرزه یا زلزله لرزش و جنبش زمین است که به علّت آزاد شدن انرژی ناشی از گسیخته‌گی سریع در گسل‌های پوستهٔ زمین در مدّتی کوتاه روی می‌دهد.
دلیل اصلی وقوع زلزله را می‌توان افزایش فشار بیش از حد داخل سنگ‌ها و …صاحب این عکس، نامش 'حامد' است و ۱۷ سال سن دارد. حامد 'ایرانی' است و ضمن برخی معلولیت‌های جسمی 'گُنگ' است و مشکل شنوایی دارد.
روز بیست‌ودوم ماه عقرب سال جاری، زمانی‌که این نوجوان سوار موتور سایکل بوده، از شهر خرم‌آباد …دوستی در فیس‌بوک پرسیده بود که «روستای بخور نخور» کجاست؟ با توجه به جذابیت این سوال، خواستم تا همه‌گانی‌تر پاسخ بدهم. «بخور – نخور» شمه‌ای اس از دریای بیکران رنج‌های چهار دهه اخیر در افغانستان است، روایت زجر و شکنجه …پس از مرگ ناکامورای جاپانی، خواستم تا واکنش خبرگزاری‌ها وسایت‌های آن‌کشور را مرور کنم. بسیاری از روزنامه‌ها و سایت‌های آن کشور تیتر زده‌اند: «مردی که برای بقای زنده‌گی مردم می‌رزمید را کُشتند.»
دیروز ناکامورای ۷۳ ساله کشته شد، هنوز مشخص نیست …