سیاست | یادداشت‌های یک روزنامه‌نگاروحید پیمان:

شاید بسیاری‌ها دونالد ترامپ را فراموش کرده باشند، مرد عجیب دنیای سیاست ایالات متحده امریکا، کسی که هنوز پس از گذشت دقیقا یک سال از پیروزی رقیبش در انتخابات، هنوز شکست خودش را نپذیرفته است. مردی که بسیاری‌ها او …دوباره وارد یک برهه حساس دیگر تاریخ شده‌ایم، برهه‌ای که در آن بنا به جبر موجود،‌ برای پاسبانی از یک افق روشن و واضح‌ باید تقلا کنیم. برای دفاع از جمهوریت در مقابل نظام‌های نامتعارف سیاسی، صف‌آرایی و برای حفظ …میان حل‌وفصل قضایای سیاسی جاری در افغانستان و انتقال قدرت تفاوت‌های زیادی وجود دارد. پروسه‌ی صلح افغانستان تا این‌جای کار نهایت پیچیده و سوال‌برانگیز بوده است. گاهی به نظر می‌رسد که هنوز ایالات متحده امریکا، حکومت افغانستان و طالبان نمی‌دانند …از زمانی که طالبان و امریکایی‌ها بر روی دو محور «خروج نیروهای نظامی و تضمین قطع رابطه میان طالبان و سایر گروه‌های تروریستی» توافق کردند، مشخص بود که رسیدن به صلح بدون برخی عناصر اساسی دیگر، دشوار است. پروسه‌ی صلح …شش سال پیش، زمانی که حکومت وحدت ملی بر پایه توافقات سیاسی با رهبری غنی و عبدالله شکل گرفت، بهترین گزینه برای عبور از بحران عنوان می‌شد. حکومت وحدت ملی نسخه‌ای بود که در افغانستان تجربه نشده بود. ابتدا بسیاری‌ها …منو

مردم مستحق شلیک نیستند
۲۱ثور , ۱۳۹۹

حادثه دیروز شهر فیروزکوه مرکز ولایت غور یک تراژیدی بود. این حادثه، درست لحظه‌ای اتفاق افتاده که والی غور در حال صحبت با رییس‌جمهور غنی و معاون نخست او از طریق ویدیو کنفرانس بوده است. …

شنیدم که رئیس‌جمهور غنی از این‌که تیم‌های کاری دولتی نتوانسته‌اند همه نیازمندی‌های هرات را فراهم سازند، ناراحت است.
امیدوارم از این یادداشت، برداشت منفی نشود. یک‌ روزنامه‌نگار مکلف است که ضعف‌ها و قوت‌ها را گاهی باهم بیان کند. این یادداشت روایتی …قاسم سلیمانی از برجسته‌ترین فرماندهان نظامی ایران و فرمانده نیرویی تحت عنوان «نیروی قدس سپاه پاسداران ایران» بود که صبح روز جمعه،‌ ۱۳ جدی در نزدیکی میدان هوایی بغداد عراق و در پی دستور حمله هوایی که از سوی دونالد …مدتی است در مورد انتخابات کم‌تر می‌نویسم، دلیلش خسته‌گی مفرطی است که  تنها مختص به من و هم‌نسلان من نیست. همه جمعیت سی‌وچند میلیون نفری افغانستان از انتخاباتی با این طول و عرض، خسته و درمانده شده‌اند. اما در این …در نخستین روز از گفت‌گوهای امنیتی هرات پای صحبت معتصم آغا جان نشستیم.
معتصم آغا جان عضو پیشین رهبری طالبان است. او در سخنرانی‌اش گفت که “یک طالب معتدل است.” و “بهترین نظام، جمهوری امارت اسلامی است.”
شام نخسین روز برنامه گفت‌وگوهای …این عنوان مقاله‌ای است که چند روز پیش در «دیلی نیوز » و با قلم «گلاسر مدیر مطالعات سیاست خارجی در انستیتوت کاتو» منتشر شده که به‌طور اتفاقی امروز به آن برخوردم و خواندش جالب است.
لینکش با زبان انگلیسی اینجاست و …