داوود شاه صبا دکتورای زمین‌شناسی: مجبوریم خانه‌های خود را استحکام ببخشیم

دکتور داوود شاه صبا دارنده دکتورای زمین‌شناسی از دانشگاه ممبئی هندوستان و استاد پیشین دانشگاه پل تخنیک کابل می‌گوید که گسل یا شکستگی هری‌رود یکی از “زمین‌بخیه‌ها” در اعماق زمین هرات است که دو پلیت بزرگ را به هم وصل می‌کند. آقای صبا که قبلا به عنوان والی هرات و نیز وزیر معادن و صنایع افغانستان کار کرده در گفت‌وگویی با من اظهار داشت که عمق گسل هری‌رود 650 کیلومتر به سمت عمق زمین نفوذ دارد و زمین لرزه هرات او را به عنوان یک زمین شناس متعجب ساخته است. آقای صبا می گوید به همین دلیل ممکن است زلزله اخیر زنده‌جان شاخه‌ای جدا شده از گسل اصلی هری‌رود باشد، زیرا زمین‌لرزه‌ ناشی از گسل هرات می‌تواند عمق زیادی باشد. او با همه این‌ها از مردم هرات می‌خواهد که به زندگی عادی خود برگردند، زیرا زمین‌لرزه بخشی از ظبیعت زمین است و هر زمانی می‌تواند اتفاق بیفتد.

در این گفتگوی 20 دقیقه ای همچنان درباره نگرانی های مردم هرات، میزان آسیب پذیری ساختمان ها در هرات، نقش استخراج معادن در ایجاد زمین لرزه و نیز تئوری توطئه در مورد احتمال غیر طبیعی بودن زمین لرزه هرات گفتگو شده است.

[sonaar_audioplayer artwork_id=”” feed=”https://wpayman.com/interview/Dr-saba-payman.mp3″ feed_title=”Dr. Dawood Shah Saba” player_layout=”skin_float_tracklist” hide_progressbar=”default” display_control_artwork=”false” hide_artwork=”false” show_playlist=”false” show_track_market=”false” show_album_market=”false” hide_timeline=”false”][/sonaar_audioplayer]

مطالب مرتبط:

پروفیسور ناطقی الهی: مردم هرات تا جمعه یا شنبه در بیرون بخوابند

هرات چگونه سقوط کرد؟ | قسمت اول

 

با ولسوالی انجیل ولایت هرات آشنا شوید !

جامعه یهودیان هرات | یادداشت‌های یک روزنامه‌نگار

نظرات
 • زرغونه احمدی 2023-10-10 پاسخ

  عالی موفق باشی پیمان جان

 • صبغت الله حبیبی مقیم هامبورگ جرمنی 2023-10-11 پاسخ

  لباس سعادت را از دوچیز بافته اند،تارش را از خوش خوئی و پودش را از خدمتگذاری. پیمان عزیز شما قبلا ودرشرایط دشوارکنونی ثابت ساخته اید که همواره باکمال خوش رویی شب وروز هیچ فکر ودغدغه جز وطن ،هموطن ودرد وطن ندارید.
  سعادت از آن شما وشایسته شماست.برایتان به عنوان هراتی افتخارمیکنم.
  مصاحبه ای تخنیکی تان خیلی عالی بود وسوال های شما درد هرفرد هرات را تداعی میکرد.

 • عبدالبصیر مهمند 2023-10-11 پاسخ

  تشکر از جناب صبا صاحب که ما را با ارشادات علمی و تخصصی خود روشن کردند و ما را از نګرانی سخنان سیاسیون فروخته شده نجات دادید..خدا را شکر که شما را هنوز داریم… خداوند شما افتخار افغان زمین را برای این ملت درد دیده نګهدارد.

 • اسدالله خوشنیت 2023-10-20 پاسخ

  تشکر ازی گفتگو شما پیمان عزیز

پاسخی بدهید