پاسخ به دو سوال ارسالی در مورد کسانی که پذیرش آلمان دارند

تعدادی از شهروندان کشور که به آلمان رسیده‌اند، سوالاتی در مورد مشکلاتی که با آن در آلمان دچار شده‌اند، مطرح کردند. در این یادداشت تلاش می‌شئد به این سوالات پاسخ داده شود.

سوال اول:


 • ما چند فامیل هستیم و در نخستین روزهای تخلیه، با ویزای سه ماهه به آلمان آمدیم، اکنون در برلین به سر می‌بریم و ویزای سه ساله نیز دریافت کرده‌ایم، ولی ما هنوز در کمپ هستیم. چرا ما را به خانه‌های مان انتقال نمی‌‌دهند؟
پاسخ به سوال اول پاسخ: مطابق پاراگراف 22 بند 2 قانون اقامت در آلمان، شما حق اقامت در آلمان را دارید، میان شما و کسانی که در خانه‌های خود جابه‌جا شده‌اند، هیچ تفاوتی وجود ندارد. دولت مکلف است طی حداقل شش هفته و حداکثر شش ماه به شما اقامتگاه آماده سازد، البته گاهی وقت‌ها، دولت از خود شما نیز برای پیدا کردن خانه، کمک می‌طلبد. به نظر می‌رسد به این دلیل که احتمالا شما در یکی از شهرهای بزرگ به سر می‌برید، دولت آلمان نتوانسته است برای شما تا اکنون خانه‌ای پیدا کند. پیدا کردن مسکن در شهرهای بزرگ و حتا حاشیه شهرهای بزرگ در آلمان بسیار دشوار است. احتمال دیگر این است که تعداد افراد خانواده شما بیشتر از 4 نفر است، زیرا پیدا کردن خانه‌هایی که تعداد زیادی از اعضای فامیل را گنجایش داشته باشد، در آلمان کم پیدا است. شما باید به راحتی از آن‌ها دلیل طولانی شدن حضور خود در کمپ را بپرسید، مسوولان کمپ یا اداره مهاجرت باید در این زمینه به شما توضیح بدهند، اما نخستین فرضیه و اصلی‌ترین آن، احتمال پیدا نشدن خانه است.

این موضوع را می توانید با مرکز Welcome Berlin  نیز در میان بگذارید،

همچنان به دفتر مشاوره برای پناهندگان در برلین نیز در روزهای دوشنبه – سه شنبه و پنج شنبه از ساعت 10 صبح تا 5 بعد از ظهر و روز چهارشنبه و جمعه از ساعت 10 صبح تا ساعت 1 بعد از ظهر تماس بگیرید و از آنها تقاضا کنید تا با مترجم فارسی زبان شان تصمیم دارید حرف بزنید. مشاوره های این نهادها رایگان است.

شماره تماس اداره ولکم برلین 23126-9017 (030)  آنها مشاور فارسی زبان نیز دارند.
شماره تماس دفتر مشاوره برای پناهندگان 0511/126078  آنها احتمالا مشاور فارسی زبان نیز دارند.

سوال دوم:


 • ما عده‌ای از شهروندان افغانستان هستیم که پس از سقوط نظام با هواپیمای های نظامی وارد آلمان شدیم، در بدو ورود به آلمان ویزا دریافت کردیم اما تا اکنون سرنوشت ما مشخص نیست. ما مانند دارندگان ویزای پاراگراف 22، سهولت هایی چون خانه، مسکن و اقامت سه ساله هنوز دریافت نکرده ایم.
پاسخ در پاراگراف 22 توضیح داده شده است که این ویزا برای کسانی است که اقامت شان در خارج آلمان تأئید شده است. وقتی کسی در خارج از آلمان اقامت وی تأئید می‌شود، او در ابتدا چک امنیتی می‌شود و پس از چک امنیتی – به آلمان انتقال داده می شود. مورد دوم اینکه اسناد کاری‌شان و این‌که تا چه پیمانه تحت خطر قرار دارند نیز پیشاپیش بررسی می‌گردد.

اما شما از میدان هوایی کابل، مستقیما به آلمان امده‌اید، نه چک امنیتی شده‌اید و نه هم اسناد کاری شما بررسی شده است. پس شما فعلا نمی توانید مانند سایر دارندگان ویزای پاراگراف 22، از مزایای این ماده، بهره‌مند باشید. راه حل چیست؟ راه حل این است که شما به اداره بامف تماس بگیرید. به آن ها توضیح دهید و ثابت بسازید، که یکی از گروه های تحت خطر بوده اید. مانند: کارمندان محلی همکار با حکومت آلمان، خبرنگاران، فعالان حقوق زن و حقوق بشر. آن وقت مطابق با پاراگراف 22 ممکن است ویزای مجدد دریافت کنید در غیر آن باید درخواست پناهندگی بدهید.

تماس به اداره بامف در شهری که موقعیت دارید تماس بگیرید. شماره از انترنت می توانید دریافت کنید.

مطالب مرتبط

5 دیدگاه‌

 1. عبدالر....... گفت:

  سلام وقت تان بخیر
  ببخشید میشه لطف کنید کسانیکه به نیروهای ایساف یاناتو کار کرده اند ‌فعلا هم داخل کشور هستند باید چکار کرد
  البته با نیروهای اسپانیا وایتالیا
  لطفاً مارا رهنمايي كنيد

  • وحید پیمان گفت:

   شما باید با کارفرمای خود تماس بگیرید. اگر از طریق شرکت بود با شرکت اگر مستقیم بود، شما نیز مستقیم تماس بگیرید.

 2. Sardar گفت:

  سلام برادر میشه لطف نمایید بفرمایید که افرادیکه از اداره جابسنتر پول بیکاری دریافت می‌کنند و بدون در جریان قرار دادن این اداره قرارداد اجاره خانه امضاء کند چی اتفاق مي افتد؟

 3. Muzhda ahmadi گفت:

  سلام محترم
  من به صورت قانونی با دریافت تاییدی قبولی پذریش به المان امده ام مدت دو ماه میشود در کمپ هستم نماینده ما هر خانه که پیدا میشود به اوکراینی ها میدهد من در شهر دوسلدورف زندگی میکنم در مورد نماینده فارسی زبان افغانها در این شهر اطلاعات دارید
  کود شهر من ۴۷۶۲۳ کویلر است و تعداد فامیل من نیز کم است
  تشکر

  • وحید پیمان گفت:

   درود

   منظور شما از نماینده برای من قابل فهم نیست. شما می‌توانید این مورد را با نهادهای ضد تبعیض در میان بگذارید. اصلا چیزی بنام نماینده افغان‌ها و نماینده اوکراینی‌ها وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *