مردی که ۸ سال در هرات بی‌گناه زندانی بود

در هرات مردی ۸ سال پیش به اتهام قتل عمد خانم خود بازداشت شد و تمام این مدت را پشت میله‌های زندان این شهر سپری کرد. در آن‌زمان جسد سوخته یک بانو نیز در آرایش‌گاه خانم این مرد واقع در منطقه درب قندهار کشف گردید تا حادثه‌ای کم‌سابقه در هرات رقم بخورد.
این مرد عبدالقادر نام دارد و به اتهام قتل نجیبه همسرش بازداشت شده بود.
پولیس پس از ادعای خانواده نجیبه، عبدالقادر را به اتهام این‌که آرایش‌گاه خانم خود را به آتش کشیده و در نتیجه خانمش سوخته است، بازداشت کرد. جسدی که در این آرایش‌گاه نیز کشف شد به دلیل شدت جراحات ناشی از سوختگی هیچ‌گاه شناخته نشد.
این حادثه در تاریخ ششم ماه حوت سال ۱۳۸۷ اتفاق افتاد و عبدالقادر به اتهام قتل “نجیبه” خانم خود بازداشت گردید.
این مرد در هر سه دادگاه، اتهامات وارده بر خود را رد کرده و تاکید کرده بود که شاید خانمش خودکشی کرده باشد، اما محکمه استدلال عبدالقادر را نپذیرفت و او به این اتهام ۷ سال و ۴۰ روز در زندان هرات سپری کرد.

عبدالقادر تاکید میکند که در روز حادثه خانواده همسرش به او فرصت صحبت کردن ندادند و پولیس نیز حرف‌های او را باور نکرده است.
عبدالقادر نزدیک به دو دهه محکوم به حبس شده بود ولی در پی چندین تخفیف رسمی میعاد حبس، هفته گذشته پس از ۷ سال و ۴۰ روز از پشت میله‌های زندان هرات آزاد شد. او تنها دو روز پس از رهایی‌ خود اما تماس بانویی را دریافت کرد که در پارک مسجد جامع بزرگ شهر هرات با او تقاضای ملاقات می‌کند.
عبدالقادر با هراس از این‌که مبادا خانواده خانم فقیدش قصد انتقام‌جویی داشته باشند ۲ تن را نیز با خود به محل ملاقات می‌برد تا دورادور نظاره‌گر وضعیت باشند. این بانو با ماسکی که در صورت داشت به عبدالقادر نزدیک شد و از او خواست آرام بنشیند تا یکی از رازهای زندگی‌اش را با او در میان بگذارد.
عبدالقادر از این بانو می‌خواهد تا اول خودش را معرفی کند. این بانو، ماسک را از صورتش بر می‌دارد، اما با صحنه‌ای عجیب و غیر قابل باور روبرو می‌شود. این بانو کسی نیست جز نجیبه، زنی که گویا هشت سال پیش به قتل رسیده است.
عبدالقادر حالا بانویی را در مقابلش می‌بیند که ۷ سال و ۴۰ روز به اتهام قتلش پشت میله‌های زندان گذرانده است.
عبدالقادر از او می‌خواهد تا در مورد این راز مخوف بیشتر توضیح دهد. نجیبه می‌گوید: “در آن زمان هیچ علاقه‌ای نداشته است که مسوولیت قتل این خانم به دوش عبدالقادر بیفتد و حالا پس از سال‌ها آمده است تا حقیقت این داستان را بگوید.”
عبدالقادر مدعی است که فامیل همسرش عامل قتل زنی بودند که جسد او در آرایش‌گاه خانمش پیدا شده است. به گفته او چهار سال پیش در زندان مرکزی هرات از سوی یکی از نزدیکانش از زنده بودن خانم خود با خبر شده، اما به هیچ عنوان باور نکرده است.
وی دختری دارد به اسم ریکا، ریکا می‌گوید تنها ۳ روز پس از این حادثه از این که مادرش زنده است با خبر شده ولی به دلیل هشدارهای پی‌هم مامای خود موضوع را کتمان کرده است.
ریکا در این مدت بارها به ملاقات پدرش می‌رود. عبدالقادر می‌گوید که چندین بار متوجه شده است که دخترش می‌خواهد چیزی بگوید، اما جریت بیان نداشته است.
عبدالقادر ۳ دختر و یک پسر دارد و در این سال‌ها زندگی بر آنان به دلیل نبودن پدر سخت گذشته است.

»زندانی بیگناه« عدالت می‌خواهد

این مرد به تازگی به پولیس هرات شکایت کرده و از دولت افغانستان خواستار عدالت شده است. پولیس هرات امروز چهارشنبه به هشت صبح گفت که چهارتن را به اتهام “کتمان حقیقت” بازدداشت کرده‌است از جمله نجیبه و مادرش را.
پولیس می‌گوید بانویی که در آن زمان جسد سوخته آن کشف و بجای نجیبه به خاک سپرده شد مجهول‌الهویه است و تحقیقات پولیس زوایای پنهان این رویداد را نیز کشف خواهد کرد.
این مرد حالا که هفت سال از زندگی خود را این‌گونه و پشت میله‌های زندان سپری کرده است از رییس جمهور غنی تقاضای عدالت کرده است.
زاویه دیگر این پرونده ناکامی نهادهای کشفی و قضایی را به رخ می‌کشد، به زودی بیشتر کشف خواهد شد که چگونه و چرا کسی ادعاهای عبدالقادر را نشنیده است. آیا فساد گسترده یا خامی دستگاه‌های قضایی؟
به هر حال هر کدام بوده، اما ۲۵۶۷ روز از عمر عبدالقادر را اینگونه رقم زده است.
حالا این سوال نیز برای بسیاری پیش آمده است که آیا هستند عبدالقادرهایی که بی‌گناه پشت میله‌های زندان هرات یا هرجای افغانستان به سر می‌برند؟

پاسخی بدهید