افغانستان و اپلکیشین کرونا

معلوم‌ نیست به خاطر، “اپلکیشینی” که وزارت‌های مخابرات و صحت کشور مشترکا افتتاح کردند، چقدر پول مصرف شده است. نفس این عمل کار خوبی بود اما کش‌وفش و ساز و کُرنایی که ایجاد کردند، سطح فعالیت‌های دولتی در افغانستان را می‌تواند به رُخ بکشد.
حالا اصل ماجرا !
دو وزیر حکومت افغانستان تصمیم گرفتند کنفرانس خبری بدهند، رسانه‌ها باید حضور به‌هم می‌رساندند. همه منتظر کنفرانس خبری وزیر مخابرات و وزیر صحت عامه بودند. کنفرانس شروع شد، وزیر مخابرات از ساخت اپلکیشینی خبر داد که مردم، خودشان می‌توانند خود را ارزیابی کنند تا بفهمند که کرونا دارند یا خیر
همچنان گفتند موقعیت بیماران مبتلا به کرونا را هم این اپلکیشین نشان می‌دهد. من اول تصور کردم که وزارت مخابرات، به بدن هر فرد مبتلا، GPS نصب می‌کند. وزیر صحت نیز از وزارت مخابرات بابت ساخت این اپلکیشین سپاس‌گزاری کرد.
چون من چند صباحی در ساختن اپلکیشین و سایت کار کرده بودم دیروز رفتم ببینم این اپ چطور ساخته شده است.

نتایجش:

۱. آن‌چه ساخته شده اپلکیشین نیست، سایت است. یک سایت بسیار ساده و ابتدایی
۲. در این سایت از یک فُرم پاسخ و پرسش استفاده شده که ساختن آن برای یک دانشجوی تکنالوژی و یا کسانی که با برنامه‌نویسی حتا به صورت ابتدایی آشنایی دارند، نیم ساعت زمان می‌برد.
۳. چند نفر را سراغ دارم که می‌خواستند فُرم خود ارزیابی بسازند اما دیدند که هزاران نمونه از این فُرم در انترنت موجود است.
۴. آن‌چه که گفته می‌شود، موقعیت افراد را نشان می‌دهد، منظورش این است که روی یک نقشه‌ی افغانستان، درج شده که در هر ولایت، چند نفر مبتلا داریم.
۵. بهترین سایت‌ها و اپلکیشین‌ها توسط جوانان ما قبلا طراحی شده که به دلیل بی‌توجهی وزارت مخابرات و حکومت افغانستان هرگز، دوام آورده نتوانستند.
۶. من نمی‌دانم چه بودجه‌ای برای آن سایت، خرج شده، اما می‌دانم که هاست و دامین آن سایت از ۸۰ دالر تجاوز نمی‌کند.

پاسخی بدهید

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE